لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

سازمان گزارشگران بدون مرز از اخراج خبرنگاران خارجی از ایران ابراز نگرانی کرد


مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز درباره احتمال فشار آوردن جمهوری اسلامی بر خبرنگاران خارجی برای خروج از ایران ابراز نگرانی کرد.

ژان فرانسوا ژولیار، دبیر اول سازمان گزارش بدون مرز، می گوید نگران آن است که جمهوری اسلامی به زودی تمامی گزارشگران و خبرنگاران خارجی را مجبور به ترک ایران کند. آقای ژولیار روز دوشنبه گفت ظاهراً دولت ایران آماده اخراج تمامی خبرنگاران خارجی از ایران ظرف چند روز آینده است. دبیر اول این گروه بین المللی مدافع حقوق خبرنگاران همچنین گفت: «به زودی هیچ کس نخواهد بود که بتواند به ما بگوید در ایران چه می گذرد». او گفت تا روز دوشنبه ۳۴ خبرنگار در ایران بازداشت و زندانی شده اند.

ایران روز یکشنبه از اخراج گزارشگر دائمی بی بی سی از ایران خبر داد، مجله نیوزویک نیز از بازداشت مازیار بهاری، گزارشگر خود در تهران در بامداد یکشنبه خبرداده است. مسئولان این هفته نامه خواستار آزادی فوری آقای بهاری شده اند.

طی هفته گذشته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و بروز تظاهرات اعتراض آمیز مردمی، به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز بسیاری از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایرانی بازداشت شدند. به گفته این سازمان ایران اکنون در کنار چین بزرگترین زندان روزنامه نگاران است.

XS
SM
MD
LG