لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

کشورهای غربی اتهامات جمهوری اسلامی مبنی بر دخالت در تحولات ایران را رد کردند


کشورهای غربی اتهامات جمهوری اسلامی مبنی بر دخالت در اعتراضات مردمی و خشونت های درگرفته در ایران را رد می کنند.

جمهوری چک رییس دوره ای اتحادیه اروپا روز دوشنبه از کشورهای عضو این اتحادیه خواست در اعتراض به سرکوب خشونت بار دولتی درمقابل تظاهرات اعتراض آمیز مردم ایران، فرستادگان و سفرای خود به ایران را فراخوانند.

بریتانیا که در برخی از انتقادهای شدیدالحن جمهوری اسلامی هدف اصلی اتهامات بود، اعلام کرد که خانواده کارمندان و اعضای دیپلماتیک سفارت انگلیس در تهران را از ایران خارج می کند اما کارمندان سفارت در تهران باقی می مانند. بریتانیا همچنین از شهروندان خود خواست به ایران سفر نکنند.

همزمان، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به غرب هشدار داد که از هرگونه دخالت در مسایل داخلی ایران بپرهیزند و گفت هرگونه دخالت احتمالی، به مذاکرات میان ایران و ایالات متحده لطمه می زند. آقای معلم این سخنان را روز دوشنبه پس از دیدار با ماکسیم ورهاگن، وزیرخارجه هلند، در دمشق ایراد کرد.

از سوی دیگر روز دوشنبه رسانه های رسمی جمهوری اسلامی اعلام کردند که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در سخنان خود در مجلس خواستار بازنگری در روابط ایران و بریتانیا شده است. ایران خبرنگار دائمی شبکه خبری بی بی سی را از ایران اخراج کرده است. جمهوری اسلامی همچنین شبکه های خبری بی بی سی و صدای آمریکا را به «مهندسی تحرکات پس از انتخابات» در ایران متهم کرده است.

دن آستین، مدیرصدای آمریکا، اتهامات وارد شده از سوی مقامات ایرانی به این رسانه را رد کرد. روز یکشنبه مسئولان بریتانیایی و آمریکایی با صدور بیانیه هایی همبستگی خود را با مردم معترض ایران اعلام داشتند. کشورهای غربی دولت ایران را ترغیب کرده که از سرکوب تظاهرکنندگان بپرهیزد.

صدها تن از ساکنان ایرانی و غیرایرانی در کشورهای اروپایی و آمریکا روز یکشنبه برای اعلام همبستگی با تظاهرکنندگان معترض به انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، در شهرهای مختلف تجمع و راهپیمایی برگزار کردند.

ایتالیا روز دوشنبه گفت منتظر پاسخ ایران به دعوت این کشور برای شرکت در نشست کشورهای بزرگ صنعتی جهان است که این هفته در شهر «تریسته» ایتالیا برگزار می شود و قرار است در آن درباره افغانستان و پاکستان مذاکره شود.

فرانکو فراتینی وزیرخارجه ایتالیا گفته است اگر ایران تا پایان روز دوشنبه نظر خود را اعلام نکند، پاسخ ایران به این دعوتنامه را منفی محسوب می کند.

XS
SM
MD
LG