لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

باراک اوباما و دیگر رهبران جهان خواستار توقف خشونت های دولتی علیه مردم در ایران شدند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، دولت ایران را به «توقف تمامی خشونت ها و اقدامات ناعادلانه علیه مردم خود» ترغیب کرد.

آقای اوباما در موضعگیری سرسختانه خود به نا آرامی های پس از انتخابات در ایران گفت دولت جمهوری اسلامی باید بداند که جهان نظاره گر ایران است. او از دولت ایران خواست از طریق جلب رضایت و نه جبر» حکومت کند.

آقای اوباما این اظهارات را روز شنبه پس از مخابره گزارش ها، تصاویر و ویدئوهای مربوط به درگیری ها میان نیروهای دولتی و مردم تظاهرکننده در تهران ایراد کرد.

از سوی دیگر در اورشلیم (بیت المقدس) شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، تظاهرکنندگان طرفدار اصلاحات در ایران را ستود و اظهار امیدواری کرد که دوره حکومت دولت کنونی ایران پایان یابد.

صدها تن از معترضان به نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، روز شنبه۳۰ خرداد، در شهرهای نیویورک، واشنگتن و لس آنجلس در آمریکا به نشانه حمایت از مردم معترض در ایران، در خیابان ها گردهم آمدند.

در آلمان نیز در روز شنبه بیش از هزارنفر در خیابان های هامبورگ، و دیگر شهرهای این کشور تظاهرات کردند. این افراد پلاکاردهایی در دست داشتند که از جمله بر آنها نوشته شده بود:«رأی من کجاست؟»

سازماندهندگان تظاهرات در حومه پاریس نیز گفتند دست کم ۸۰ هزار تن در راهپیمایی اعتراضی روز شنبه در فرانسه شرکت کرده بودند. این تظاهرات از سوی سازمان مجاهدین خلق سازماندهی شده بود که به تازگی از فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا خارج شده اما همچنان در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG