لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

گزارش تظاهرات روزهای شنبه و یکشنبه تهران


روز یکشنبه وضعیت تهران ساکت اما ملتهب گزارش شد. پس از یک هفته تظاهرات و راهپیمایی های مردمی که گاه با حمله نیروهای امنیتی دولتی و بسیج با خشونت سرکوب شد، تاکنون خبر و گزارشی از تظاهرات گسترده مردمی در روز یکشنبه در تهران مخابره نشده است.

تلویزیون دولتی ایران امروز گزارش داد که در تظاهرات مردمی و درگیری های پلیس با آنان در روز شنبه ۱۳ تن کشته شده اند و یک مسجد به آتش کشیده شده است.

روز شنبه هزاران تن از مردم معترض به نتایج انتخابات و اعلام محمود احمدی نژاد به عنوان برنده و در مقابله با هشدار آیت الله خامنه ای در خطبه های اخیر نماز جمعه تهران که بار دیگر از صحت و سلامت انتخابات ۲۲ خرداد تأکید کرد، به خیابان تهران ریختند.

به گفته شاهدان پلیس ضدشورش با استفاده از گاز اشک آور، باتون و فشار آب سعی کرد صفوف حامیان میرحسین موسوی در تهران را درهم شکند. تظاهرکنندگان از جمله شعار«مرگ بر دیکتاتور» سرداده بودند.

از سوی دیگر تلویزیون «پرس تی وی» به نقل ازعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که «بخش عمده ای از مردم نتیجه رسمی انتخابات را قبول ندارند، باید به نظر آنان احترام گذاشته شود و حساب این جمعیت زیاد را با گروهی اغتشاشگر مخلوط نکرد».
بنا به گزارش ها، آقای لاریجانی همچنین گفت شورای نگهبان باید با استفاده از تمامی امکانات مردم معترض را متقاعد کند که شکایت آنان مورد رسیدگی قرار می گیرد.

شمار دقیق کشته شده های تظاهرات روز شنبه، ۳۰ خرداد مشخص نیست اما ویدئوهایی که مردم عمدتاً با گوشی های موبایل خود ضبط کرده اند و روی شبکه یوتیوب قرارداده اند حاکی از صحنه هایی خونین از افرادی است که در نتیجه مقابله با نیروهای مسلح بسیج و امنیتی، به شدت مجروح ویا کشته شده اند.
پیشتر تلویزیون جمهوری اسلامی از موافقت شورای نگهبان برای بازشماری ۱۰ درصد از آرای انتخاباتی ریاست جمهوری خبرداد. محمود احمدی نژاد که اعلام پیروزی او در دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور، خشم مردم را برانگیخت و موجب حضور آنان درخیابان ها و اعتراض به این امر شد، انتخابات را آزاد و عادلانه توصیف کرده است.

جمهوری اسلامی، فعالیت و پوشش خبری رویدادهای اخیر در ایران از سوی رسانه های مستقل را به شدت محدود کرده و به همین دلیل آمار دقیقی از شمار کشته شدگان، مجروحان و بازداشت شدگان در دست نیست.
دیروز شنبه، همچنین ویدئوهایی کوتاه بر روی شبکه یوتیوب قرار گرفت که درگیری میان مردم معترض و نیروهای امنیتی را در شهرهای اصفهان و شیراز نشان می داد.

رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه هفته گذشته میرحسین موسوی را مسئول هر گونه عواقب تظاهرات و راهپیمایی های به گفته او غیرقانونی خواند.

XS
SM
MD
LG