لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

آمریکا خواهان توجه جامعه بین المللی به بحران انسانی در پاکستان شد


در اوائل ژوئن، به هدایت شخصی پرزیدنت باراک اوباما، ریچارد هالبروک نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، به اسلام آباد رفت تا نگرانی آمریکا از بحران انسانی در غرب پاکستان را ابراز دارد و حمایت های بیشتری را برای مقابله با آن پیشنهاد کند. هالبروک گفت بخشی از این حمایت ۲۰۰ میلیون دلار دیگر برای نیازهای انسانی در بخش شمال غربی پاکستان است که قرار است کنگره آمریکا تصویب کند. این رقم مجموع کمک آمریکا به کوشش های امدادی و رفاهی در پاکستان را به رقمی بین ۳۱۰ و ۳۳۰ میلیون دلار می رساند.

جنگ در شمال غربی پاکستان، که در آن نیروهای دولتی سعی دارند ستیزه گران طالبان را از دره سوات و مناطق مجاور آن بیرون برانند، بیش از دو میلیون نفر را آواره کرده است. ریچارد هالبروک گفت ۸۰ تا ۹۰ درصد این مردم به خانه های خصوصی و ساختمان های عمومی در جوامع میزبان، که اینک بشدت در تنگنا قرار دارند، منتقل شده اند و افزود:

«بالاترین ارجحیت برای این افراد این است که بتوانند هرچه سریعتر به خانه هایشان باز گردند، اما آنها برای چنین کاری به امنیت نیاز دارند. و ارتش هنوز در روند پاکسازی سوات، بونیر و مناطق دیگر قرار دارد، و کار هنوز تکمیل نشده است.»

ریچارد هالبروک گفت در اسلام آباد تصمیم و قاطعیت جدیدی احساس می شود که در افزایش حمایت عمومی از اقدامات دولت پاکستان منعکس است. بر خشم و ناراحتی مردم ازعملیات جنایتکارانه و بی رحمانه گروه های طالبان افزوده می شود. برای میلیون ها قربانی که ستیزه گران طالبان آنها را ناچار ساخته اند از سوات و مناطق دیگر بگریزند، اینک حیاتی است که جامعه مدنی و بین المللی به حمایت از آنها بر خیزد. هزینه بازسازی زندگی و خانه های آوارگان از آنچه برنامه کمک های انساندوستانه سازمان ملل متحد تا کنون تعهد کرده است فراتر می رود. آن گونه که ریچارد هالبروک در مصاحبه ای در یک اردوگاه آوارگان گفت، کار اصلی این است که آنها به خانه هایشان باز گردند، و انجام آن، کمک از سوی بقیه جامعه جهانی را ایجاب می کند.

ایالات متحده جامعه بین المللی را تشویق می کند به پاسخ سخاوتمندانه به این بحران انسانی ادامه دهد و از کوشش های دولت پاکستان برای قلع و قمع ستیزه گران طالبان و برقراری صلح حمایت کند.

XS
SM
MD
LG