لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

میر حسین موسوی می گوید برای «شهادت» آماده است


شاهدان در تهران می گویند پلیس ضد شورش در کوشش برای متفرق ساختن هزاران معترض از گاز اشک آور، باتون و لوله های آب فشار قوی استفاده می کند. در همین حال در انفجار بمبی در نزدیکی آرامگاه آیت الله خمینی، یک تن کشته شد.

تلویزیون دولتی روز شنبه برخی از حوادث را تایید کرد و گفت پلیس با کسانی که آنها را «ارازل و اوباش» نامید و سعی داشتند گردهمایی های اعتراضی غیر قانونی ترتیب دهند، به زدوخورد پرداخت.

احمد رضا رادان، فرمانده ارشد نیروی انتظامی، گفت با هر اعتراضی قاطعانه برخورد خواهد شد.

میر حسین موسوی شامگاه شنبه بیانیه ای خطاب به شورای نگهبان صادر کرد و خواهان ابطال انتخابات شد. او درباره اعتراضات اظهار نظر نکرد.

شورای امنیت جمهوری اسلامی به موسوی هشدار داده است که او را مسئول «نتایج گردهمایی های غیرقانونی» می داند.

در بیانیه ای در سایت فیس بوک به نقل از موسوی گفته می شود او «برای شهادت آماده است.» بیانیه همچنین از طرفداران موسوی می خواهد در صورت دستگیری او یک اعتصاب سراسری برپا کنند.

در این میان، به گزارش رسانه های ایران، روز شنبه یک بمب انداز انتحاری خود را در نزدیکی آرامگاه آیت الله خمینی منفجر کرد. دست کم ۳ نفر نیز مجروح شدند.

ایران رسانه های مستقل را از پوشش خبری رویدادهای جاری ممنوع ساخته است، اما شاهدان در گفت و گو با شبکه خبری فارسی صدای آمریکا و خبرگزاری های دیگر می گویند هزاران نفر از ساکنان تهران در خیابانها هستند و با نادیده گرفتن هشدار های دولت سعی دارنتد اعتراضاتی برپا کنند.

شاهدان همچنین گزارش می دهند حضور پلیس، بویژه دراطراف دو میدان که قبلا اعتراض هایی در آنها برپا شده بود سنگین است.

روز جمعه آیت الله خامنه ای خواهان پایان گرفتن نزدیک به یک هفته اعتراضات خیابانی هواداران اوپوزیسیون شد.

شورای نگهبان روز شنبه جلسه ای برای بحث درباره شکایت های کاندیداهای شکست خورده، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی، تشکیل داد و از آنها دعوت کرد در آن شرکت کنند، اما رسانه های دولتی گزارش دادند فقط رضایی حضور یافت.

تلویزیوین دولتی گفت شورا موافقت کرد ۱۰ درصد رای ها در حضور نمایندگان کاندیداها بازشماری شود.

پیشتر در روز جمعه، سازمان نظارت بر حقوق بشر در بیانیه ای از دولت ایران خواست به «سرکوب گسترده فعالان اوپوزیسیون» پایان دهد. سازمان می گوید در روزهای اخیر ده ها سیاستمدار اصلاح طلب، فعالان و روزنامه نگاران دستگیر شده اند.

XS
SM
MD
LG