لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۵

گزارش علمی: کنفرانس بررسی ایده های استفاده از سوخت طبیعی درآفریقا 


پیتر هانیلاین، خبرنگار صدای آمریکا، آدیس آبابا

تلاش آفریقا برای یافتن شیوه هایی به منظور فراهم آوردن غذا برای مردم این قاره، احیای منابع و زمین هایشان و شکستن چرخه فقر سبب شده مقامات این کشور به استفاده از سوخت و انرژی طبیعی و گیاهی روی آورند.

اخیرا" برگزاری کنفرانسی در آدیس آبابا که با بررسی ایده های متعددی در پی یافتن راهکاری به منظور حل معضل «غذا در برابر سوخت» هستند، پروژه های استفاده از سوخت گیاهی و طبیعی را که پیش از این توجه زیادی را به خود جلب نمی کردند مطرح نموده است.

دانشمندان و نخبگان سراسر جهان برای حضور در دومین کنفرانس پروژه های سوخت طبیعی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی گرد آمدند.

اینهاب فاراگ، استاد دانشگاه نیوهمپشایر درایالات متحده دراین کنفرانس درمورد احتمال تولید ماده کربن خنثی به عنوان جایگزینی برای سوخت دیزل نفت سخنرانی کرد.

هانس کویکن هلندی نیز در مورد جزئیات طرحی سخن گفت که استفاده از نوع مقرون به صرفه تری از اتانول برای سوخت گازوئیل را ممکن می سازد.

باتول باتیدزیرال اهل زیمبابوه، در مورد درس هایی که آفریقا می تواند از روش هایی که کشورهای آمریکای لاتین و آسیا در تولید محصول و سیستم های کشاورزی در جنگل به کار می برند، یاد گیرد سخن گفت.

مری مگونجا کنیایی راهبردهای جدیدی را در بحث پیرامون « غذا در برابر سوخت» مطرح کرد که به شناسایی و یافتن منابع غذا برای دام که به تولید غذا لطمه وارد نمی کند و درعوض غذا و سوخت را به طور همزمان تولید می کند، کمک خواهد کرد.

ملی زناوی، نخست وزیر اتیوپی درسخنرانی خود درمراسم گشایش این کنفرانس به کارشناسان و دولتمردان 45 کشور شرکت کننده در این همایش گفت: « به این دلیل که جنگ های بزرگ و مزارع کشت محصولات غذایی به استفاده از سوخت معمولی برای تولید محصولات خود روی آورده بودند، پروژه های استفاده از انرژی گیاهی و طبیعی که کشور در گذشته به بوته آزمایش گذاشته بود با شکست مواجه شدند. »

زناوی گفت: « همزمان با رکورد فرآوری محصولات کشاورزی و فشار ناشی از رشد فزاینده جمعیت، جنگل ها و منابع بیشتری از انرژی گیاهی و طبیعی ما با تخریب و قطع بی رویه درختان جنگلی مواجه شده اند. استفاده از شیوه های سنتی و ناکارآمد از انرژی طبیعی و گیاهی بر رشد کشاورزی تاثیر منفی داشته است.»

وی خاطرنشان کرد: « مطرح شدن ایده های جدید برای استفاده از انرژی طبیعی برای کشورهایی همچون اتیوپی که باید جمعیت روزافزون خود را تغذیه کرده و اتکای خود به سوخت های فسیلی که به محیط زیست آسیب می رسانند قطع نمایند، نقش حیاتی بازی خواهند کرد. تحول نوینی که در ارتباط بین کشاورزی و انرژی گیاهی و طبیعی در آفریقا نقش مثبتی بازی کرده، نه تنها کارساز بلکه عملی و ممکن بوده است. راه ما برای ایجاد تحول در تعیین مسیر خود برای رویارویی با چالش گرمایش زمین به فرصتی برای ایجاد تغییر و تسهیل رشد اقتصادی مشخص است.»

در راهروهای اصلی «مرکز همایش سازمان ملل» در آدیس آبابا، گفتگوها بیشتر بر یافتن راهکارهایی برای استفاده از انرژی پاک و در نهایت سودآوری برای صنعت کشاورزی در آفریقا متمرکز بودند.

بیل لوین اهل لوس آنجلس، ایده آنزیم ثبات برای ساخت جاده های مقرون به صرفه و با دوام که کشاورزان را قادر می سازد تا برای محصولات خود بازاریابی کنند را دراین کنفرانس مطرح کرد.

بسیاری از هیات های شرکت کننده دراین کنفرانس امیدوارند پس از اخبار ناامید کننده ای همچون شکست مباحثات پروژه « غذا در برابر سوخت» و رکود جهانی اقتصاد، « اهداف سبز آفریقا» در نهایت به ثمر برسد.

آن ها می گویند هزینه لازم برای به راه اندازی پروژه های انرژی گیاهی و طبیعی دراواخر سال جاری که گردش سرمایه و اعتبار به بازار باز خواهد گشت، در دسترس دولت های آفریقایی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG