لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

گزارش سیاسی: گردهمایی معترضان به نتایج انتخابات ایران در خیابان های جهان


مارگارت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا، نیویورک

تظاهرکنندگان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری جمعه گذشته در ایران که محمود احمدی نژاد پیروز آن اعلام شد، در شهرهای سراسر جهان راهپیمایی آرام برگزار می کنند.

تظاهرکنددگان روز چهارشنبه برای ابراز همبستگی با مردم ایران که طی چند روز گذشته برای مخالفت با نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خیابان های کشور گردهمایی های اعتراضی برگزار کرده اند، در میدان نیویورک گرد آمدند.

مقامات ایران می گویند پرزیدنت محمود احمدی نژاد از سه رقیب دیگر در رقابت های ریاست جمهوری از جمله میرحسین موسوی، نامزد اصلاح طلب، پیشی گرفته و پیروز شده است.

گردهمایی اعتراضی روز چهارشنبه در نیویورک از طریق اینترنت اعلام شده بود.

امید امیدی ۲۸ ساله برگزار کننده این گردهمایی می گوید اعلامیه برگزاری این گردهمایی را در تارنمای شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و تویتر قرار داده بود. حدود ۳۰۰ نفر برای حضور پاسخ مثبت دادند. چنین جنبش های مردمی در صددند تا پیام حمایت خود را به ایرانیانی که در حال مبارزه هستند ارسال کنند.

وی می گوید :« رهبران انتصابی ایران برای تحقق وعده های خود در قبال شهروندان کشور شکست خورده اند. مردم ایران به خیابان ها ریخته اند تا برای دموکراسی و اصلاحات مبارزه کنند و هدف این گردهمایی این است که به مردم ایران بگوییم صدای اعتراض شما را می شنویم و ما صد در صد در این مبارزه همراه شما خواهیم بود.»

شرکت کنندگان در این گردهمایی اعتراضی نیز دیدگاه های مشابهی را مطرح می کنند.

یکی از شرکت کنندگان می گوید :« من به این جا آمده ام تا از مردم ایران حمایت کنم و حداقل صدایی برای اعتراض آن ها باشم. من کار زیادی از دستم بر نمی آید. آن ها خون خود را فدا می کنند اما من تنها صدایی دارم. ای کاش بیشتر از این ها می توانستم کاری انجام دهم.»

سعید، یکی دیگر از شرکت کنندگان می گوید :« ایرانی تباران آمریکا از مردم ایران، پیر و جوان حمایت می کنند و به خواست آن ها برای آزادی و دموکراسی احترام می گذارند.»

علاوه بر گردهمایی نیویورک، تظاهرات دیگری در کالیفرنیا، آیوا، و دیگر شهرهای آمریکا برنامه ریزی شده اند.
در اروپا و استرالیا نیز گردهمایی های دیگری در همبستگی با مردم ایران برگزار شد.

حدود ۳۰۰ مهاجر ایرانی در ملبورن استرالیا گردهمایی اعتراضی آرامی برگزار کردند. در این تظاهرات شرکت کنندگان پلاکارد و کاغذهایی که شعارهای مبنی بر خواست آن ها برای پایان دادن به خشونت های خیابانی در وطنشان و بازشماری مجدد آرا را نشان می داد، حمل می کردند.

یکی از شرکت کنندگان می گوید من معتقدم مقامات ایران در حقیقت در این انتخابات تقلب کردند و نتایج آن را به نفع خود تغییر دادند.

نمایندگان «جمهوری خواهان متحد ایران» در برلین در آلمان نیز در برابر سفارت ایران حضور یافتند و خواستار تحقیق پیرامون نتایج انتخابات شدند.

مهران براتی، یکی از اعضای این نهاد گفت هم اکنون مشکل انتخابات موسوی نیست بلکه امر مهم حق مردم برای حضور در انتخابات آزاد است.

ایرانیان در سئول در کره جنوبی نیز در برابر محلی که بازی فوتبال بین تیم های ملی ایران و کره جنوبی برگزار می شد، تظاهرات کردند.

چندین بازیکن تیم ملی فوتبال ایران، از جمله کاپیتان تیم نوارهای سبز دور مچ خود بسته بودند.

سبز، رنگ کارزار تبلیغاتی میرحسین موسوی، رهبر مخالف در ایران است.

XS
SM
MD
LG