لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

میرحسین موسوی در نامه ای خطاب به شورای نگهبان بار دیگر خواستار ابطال انتخابات شد


میرحسین موسوی روز شنبه ۳۰ خرداد، در نامه ای خطاب به شورای نگهبان با تشریح بخشی از تخلفات انتخاباتی، این تخلفات را از جمله دلایل ابطال انتخابات در سراسر ایران خواند.

وبسایت قلم نیوز متن کامل نامه آقای موسوی به شورای نگهبان را چاپ کرده است. او در این نامه با اشاره به مشارکت گسترده و پرشور مردم در انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران می نویسد هرچند نتیجه انتخابات را طوری دیگر جلوه دادند و با وارونه نشان دادن نتیجه خود را به ناحق و همانند سایر موارد فاتح این عرصه معرفی کردند، ولی شور و شعور اجتماعی ملت ایران در حافظه تاریخ خود این بی عدالتی و قانون شکنی را باور نخواهد کرد.

میرحسین موسوی می نویسد:« بدیهی است این بخشی از حقایق و خلاف کاری هاست و در آینده نه تنها من بلکه ملت و تاریخ ایران آن را برای آیندگان گزارش خواهد کرد. او سپس با ذکر این نکته که تخلفات و برنامه ریزی ها از ماه ها پیش تدارک دیده شده بود به موارد تخلفات صورت گرفته می پردازد.

آقای موسوی در مورد اول می گوید پیش از شروع رأی گیری باید از خالی بودن صندوق اطمینان حاصل شده و سپس به لاک و مهر کردن آن اقدام میشد و این امر در اغلب شعبات اخذ رأی واقع نشد.

او سپس می گوید طبق قانون، وزارت کشور موظف بود تا ۴۸ ساعت پیش از روز رأی گیری، کارت های نمایندگان ناظر کاندیداها را به آنان تحویل داده و ناظران را از محل مورد نظر مطلع کند در حالی که فرمانداری ها و وزارت کشور به این وظیفه قانونی عمل نکردند زیرا ۱- برای بسیاری از افراد کارت معرفی نظارت صادر نشد، ۲- کارت های صادر شده در موارد زیادی نقص داشته مثلاً نام افراد اشتباه قید شده و یا عکس مردان به کارت زنان و یا بالعکس الصاق شده و به این ترتیب مسئولان اجازه حضور ناظر معرفی شده را در حوزه ندارند. ۳- کارت های ناظران معرفی شده از طرف کاندیداها، بنا به سلیقه فرمانداری ها و برای صندوق هایی غیر از صندوق معرفی شده ی کاندیداها صادر شد ، ۴- در بسیاری از موارد شماره صندوق هایی که ناظر برای آن معرفی شده بود با شماره صندوق مطابقت نداشت، ۵- در موارد متعدد کارت های ناظرین معرفی شده ی یک کاندیدا، برای کاندیداهای دیگر ارسال شده و به خاطر کمبود وقت امکان اصلاح وجود نداشته است ، ۶- اخراج هزاران تن از نمایندگان از شعب رأی گیری و عدم رسیدگی به شکایات آنها از سوی مراجع مسئول.

میرحسین موسوی سپس به افزایش چشمگیر و غیرقانونی صندوق های سیار و عدم همراهی نمایندگان نامزدها با این صندوق ها اشاره می کند و می گوید «باتوجه به تعداد ۱۴ هزار صندوق سیار عملاً امکان هرگونه تخلف در این صندوق ها وجود داشته و شاید اصرار بر افزایش تعداد صندوق های سیار در همین راستا بوده است»

آقای میرحسین موسوی که حامیانش بیش از یک هفته است در اعتراض به همین موضوع به شکل گسترده ای در خیابان های تهران و شهرستان ها دست به تظاهرات زده اند در ادامه، چاپ میلیون ها برگه تعرفه رأی را مورد پرسش قرار می دهد و می گوید چاپ این تعداد برگه تعرفه خود قابل تأمل است و با وجود چاپ این همه تعرفه معلوم نیست چرا بسیاری از شعب اخذ رأی بویژه در شهرهایی چون شیراز، تبریز و مناطق شمالی و شرقی و غربی تهران در همان ساعات اولیه رأی گیری با کمبود تعرفه مواجه شدند.

نامه روز شنبه میرحسین موسوی خطاب به شورای نگهبان سپس به محدود کردن زمان رأی گیری و عجله مسئولان برگزاری انتخابات به توقف این روند اشاره می کند و می گوید در بسیاری از موارد، مسئولان شعب نه تنها با بستن در مانع ورود مردم در صف می شدند بلکه افرادی را که وارد شعبات شده بودند به بهانه اتمام وقت از محل اخراج می کردند در حالی که صدا و سیما در تبلیغات رسمی خلاف آن را بیان می کرد.

آقای موسوی در بند ششم نامه خود به مرحله شمارش آرا و تنظیم صورت جلسات و فرم ها و انتقال صندوق ها از شعب اخذ رأی به فرمانداری ها اعتراض می کند و می گوید هیچ نظارتی از سوی نمایندگان ناظر کاندیداها بر این مراحل وجود نداشت تا بتوانند محتوای صندوق ها را با صورتجلسات تنظیم شده مطابقت دهند. به نوشته آقای موسوی ستاد صرف نظر از تخلفات صورت گرفته در مراحل رأی گیری میزان آرای اعلام شده در ستاد تجمیع آرا هیچ سنخیتی با آرای پیش بینی شده توسط ناظرین حاضر در حوزه ها نداشته است.

میرحسین موسوی در پایان نامه خود خطاب به شورای نگهبان به نحوه آرایش سبد آرا اشاره می کند و می گوید نسبت تقریباً ثابت آرا میان کاندیداها در تمام مناطق کشور قابل تأمل است و حتی در محل تولد کاندیداها نیز میزان آرای کاندیدای برنده برابر با سایر مناطق نشان داده شده است.

XS
SM
MD
LG