لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

عفو بین الملل از پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد


رهبر جمهوری اسلامی ایران به فعالان اوپوزیسیون هشدار داده است به اعتراضات خیابانی خود پایان دهند.

آیت الله علی خامنه ای روز جمعه در نخستین سخنرانی عمومی خود از از زمان برگزاری انتخابات، محمود احمدی نژاد را برنده قطعی نامید و حمایت خود را از او ابراز داشت. خامنه ای به رهبران اوپوزیسیون گفت اگر به اعتراضاتشان پایان ندهند، آنها مسئول هر خشونتی خواهند بود.

طرفداران میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده ریاست جمهوری برای محکوم کردن نتایج انتخابات، که به گفته آنها در آن بسود احمدی نژاد تقلب شد، تظاهرات تقریبا روزانه برپا کرده اند.

آیت الله خامنه ای، که در مراسم نماز جمعه در دانشگاه تهران سخن می گفت، از مشروعیت رای گیری دفاع کرد و گفت اختلاف ۱۱ میلیون رای بزرگتر از آن است که در آن دستکاری شده باشد. او همچنین به آنچه آنرا مداخله قدرت های خارجی که نتیجه انتخابات را زیر سئوال برده اند نامید، حمله کرد. و در اشاره ای به محمود احمدی نژاد گفت مردم ایران کسی را که مناسب ترین فرد برای خدمت تشخیص دادند انتخاب کردند.

سخنرانی آیت الله خامنه ای در مراسم نماز جمعه در دانشگاه تهران، در پی نزدیک به یک هفته اعتراضات انبوه طرفداران میر حسین موسوی، ایراد شد. هزاران نفر محوطه دانشگاه و خیابان های اطراف را پر کرده بودند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر انگلیس» را فریاد می کشیدند.

سازمان عفو بین الملل نسبت به پیام رهبر جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و گفت این پیام به پلیس اجازه می دهد مردمی را که به اعتراض به نتایج انتخابات ادامه می دهند، «با خشونت سرکوب کند.»

اعتراض ها که صدها هزار نفر در آنها شرکت داشتند گاه به خشونت تبدیل شده است. دست کم ۷ معترض در جریان زدوخورد با اعضای نیروی بسیج کشته شده اند. ماموران امنیتی همچینین با دستگیری در روزهای اخیر چندین عضو اوپوزیسیون، از جمله فعالان، و روزنامه نگاران، به سرکوب تظاهرات پرداختند.

ناوی پیلای، مسئول کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای نسبت به دستگیری ها ابراز نگرانی کرد و هشدار داد اقدامات غیر قانونی نیروهای بسیج و امنیتی می تواند «وضعیت امنیتی را وخیمتر کند.»

آیت الله خامنه ای مردم را به آرامش و وحدت فراخواند و گفت به هرگونه تردیدی در نتایج انتخابات از طریق مجاری قانونی رسیدگی خواهد شد.

شورای نگهبان، که برانتخابات نظارت می کند، از موسوی و دو کاندیدای شکست خورده دیگر – محسن رضایی و مهدی کروبی – دعوت کرده است روز شنبه برای بحث درباره نگرانی هایشان در جلسه ای شرکت کنند. شورا پیشنهاد کرده است بخشی از رای ها بازشماری شود، و یک سخنگو می گوید بررسی ۶۴۶ مورد شکایت آغاز شده است.

در این میان، روز جمعه فیس بوک اعلام کرد زبان فارسی را به وب سایت خود اضافه می کند تا ایرانیان بتوانند بزبان خود از این سرویس استفاده کنند.

گوگل نیز یک برنامه کامپیوتری برای ترجمه به زبان فارسی از طریق اینترنت معرفی کرده است.
XS
SM
MD
LG