لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

خامنه ای ميگويد پيروزی در انتخابات قاطع بود


آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ايران ميگويد انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری، که موجب شديدترين ناآرامی ها در ايران طی سه دهه اخير شده است، با يک پيروزی قاطع همراه بود، و در آرا تقلبی نشده است.

آيت الله خامنه ای در نخستين سخنرانی خود برای مردم پس انتخابات بيست و دوم خرداد دشمنان ايران را به هدف گرفتن مشروعيت تشکيلات و نظام اسلامی از طريق به زير سئوال بردن نتيجه انتخابات متهم کرد.

آيت الله خامنه ای خطاب به هزاران نفر در تهران گفت مردم فردی را انتخاب کردند که برای خدمت شايسته ترين تشخيص دادند، و محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری با کسب شصت و سه درصد آرا به يک پيروزی قاطع رسيده است.

اين سخنرانی تلويزيونی در پی يک هفته اعتراض های گسترده حاميان ميرحسين موسوی کانديدای شکست خورده رياست جمهوری ايراد شد، که نتيجه انتخابات را رد کرده است و ميگويد در آرا تقلب شده است.

آيت الله خامنه ای امروز خواستار آرامش و پايان دادن به اعتراض های خيابانی شد و گفت هرگونه شک و ترديدی در باره نتيجه انتخابات بايد از طريق مراجع قضائی تحقيق و بررسی شود. وی همچنين گفت تفاوت يازده ميليونی آرای منجر به پيروزی رئيس جمهوری نشان ميدهد تقلبی در کار نبوده است.

رهبر ارشد ايران گفت مخالفين مسئول هرگونه خشونتی شناخته خواهند شد.

آقای موسوی روز پنجشنبه در تهران درسخنرانی برای دهها هزار نفر حاميانش خواستار آرامش و خويشتن داری شد.

در روزهای اخير، دست کم هفت معترض توسط شبه نظاميان طرفدار دولت کشته شده اند، و گزارشها از توقيف چندين عضو اپوزيسيون، فعالان و جرناليست ها حکايت دارد.

Navi Pillay مسئول امور حقوق بشر در سازمان ملل متحد امروز با انتشار بيانيه ای نسبت به توقيف ها ابراز نگرانی کرد.

وی هشدار داده است که اقدامات غيرقانونی توسط شبه نظاميان و نيروهای امنيتی می تواند به وخامتی جدی در اوضاع امنيتی منجر شود.

شورای نگهبان ، تشکيلاتی قدرتمند و ناظر بر انتخابات، از آقای موسوی و دو کانديدای ديگر شکست خورده رياست جمهوری ، شامل محسن رضائی و مهدی کروبی، برای شرکت در جلسه ای در روز شنبه بمنظور گفتگو در باره موارد نگرانی هايشان دعوت بعمل آورده است.

اين شورا پيشنهاد بازشماری بخشی از آرا را داده است، و يک سخنگوی آن ميگويد رسيدگی به ششصد و چهل و شش شکايت راجع به تخلفات را شروع کرده است.

آيت الله خامنه ای در سخنرانی اش تاکيد کرد که تمامی کانديداهای رياست جمهوری بخشی از تشکيلات و نظام اسلامی هستند.

در واشنگتن رابرت گيبس سخنگوی کاخ سفيد برحمايت پرزيدنت اوباما از حق مردم ايران برای اعتراض های مسالمت آميز تاکيد گذاشت. آقای گيبس همچنين موضع آمريکا را تکرار کرد که خواستار مداخله درروند انتخاباتی ايران نيست.

XS
SM
MD
LG