لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

نظرجهان به وقايع ايران متفاوت است


واشنگتن پست زير عنوان "عقيده جهان در مورد ايران متفاوت است" می نويسد واکنش جهان به التهاب و ناآرامی در ايران واکنشی متفاوت و توام با احتياط است، که از سرعت در وقايع پس از انتخاباتی مورد اختلاف مايه ميگيرد.

واشنگتن پست می نويسد عقيده ها، هرچه که باشد، بنظرميرسد دولت ها و مفسرين ميخکوب وقايعی شده اند که در ايران رخ ميدهد، و در جريان آن صدها هزارحامی ميرحسين موسوی کانديدای اصلاح طلب دراعتراض هائی خيابانی، که در سه دهه گذشته ديده نشده بود، به زورآزمائی با قدرت حاکم برخاسته اند.

واشنگتن پست می نويسد بعضی از دمکراسی ها، از جمله آمريکا، محتاط بوده اند و خواستار احترام به خواست مردم ايران شده اند - بی آنکه علنا جهت گيری کنند. ديگران رهبری ايران را قويا سرزنش کرده اند، و تقلبی را که به انتخابات نسبت داده ميشود، ونيز واکنش خشن نيروهای امنيتی به اجتماعات و تظاهرات مخالفين را، محکوم و تقبيح می کنند.

واشنگتن پست می نويسد رابرت گيبس سخنگوی کاخ سفيد روز پنجشنبه گفت پرزيدنت اوباما در مورد نحوه برگزاری انتخابات و اينکه تظاهرکنندگان بتوانند تظاهرات خود را به گونه ای مسالمت آميز انجام دهند ابراز نگرانی کرده است.

واشنگتن پست می نويسد بعکس، چين و ونزوئلا، وبعضی ديگر ازکشورهای درحال رشد، متمايل به حمايت از دولت ايران بوده اند، که فعاليت های اتمی، درگيری های انتسابی اش در تروريسم، ونيز اعمال نفوذش در منازعات منطقه ای، سالهاست مايه نگرانی غرب است.

واشنگتن پست ضمن نقل يک گزارش خبرگزاری دولتی چين که هو جينتائو رئيس جمهوری آن کشور اويل هفته در کنفرانسی منطقه ای در روسيه به احمدی نژاد تبريک گفته است می نويسد روز پنجشنبه وقتی ازسخنگوی وزارت امور خارجه چين پرسيده شد آيا اين به معنای آن است که چين حقانيت نتايج انتخابات را می پذيرد؟ وی فقط گفت ما به انتخاب مردم ايران احترام ميگذاريم.

واشنگتن پست با اين يادآوری که وسائل ارتباط جمعی دولتی چين در سرمقاله هايشان آمريکا را به مداخله درانتخابات ايران متهم ميکنند می نويسد ديويد ميليبند وزير امورخارجه بريتانيا، با آگاهی از چنين اتهاماتی، گفت اين مردم ايران هستند که بايد رهبرانشان را انتخاب کنند، و افزود لندن به دامی نخواهد افتاد که هرکسی بتواند بگويد بريتانيا يا آمريکا سعی به گزينش دولت درايران دارند.

واشنگتن پست می نويسد لندن جمعيت ايرانی قابل توجهی دارد و حاميان موسوی در مقابل سفارت ايران اعتراضی پر سر و صدا برپا کردند. اما سياستمداران بريتانيا هيچ کانديدائی را برنده اعلام نکرده اند.

واشنگتن پست می نويسد ميليبند گفت اين اختلافی نيست که ميان ايران و غرب باشد.هم اکنون در خود ايران، اختلاف هائی عميق، حتی در ميان طبقه بالای رژيم مشهود است.


واشنگتن پست می نويسد اسرائيل، حريف ديرين ايران، دولت ايران را سرکوبگر توصيف کرده است. اما ايگال پالمور سخنگوی وزارت امورخارجه روز پنجشنبه گفت سياست ما اين است که در باره اوضاع ايران اظهار نظری بيش از اين نکنيم زيرا نمی خواهيم حتی بنظربرسد که ما در وقايع جاری درآنجا نقشی داريم.

واشنگتن پست با اين اشاره که بعضی مفسران به پيچيدگيهای مرتبط با ناآرامی های ايران توجه نشان داده اند نظر اسميت آيديز مفسر روزنامه مليت چاپ ترکيه را نقل ميکند که نوشته است جلوه دادن موسوی به عنوان يک طرفدار آمريکا يا غرب درست نيست، و يادآوری ميکند که موسوی يک نخست وزير سابق، و يک حامی سرسخت انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ است.

واشنگتن پست می نويسد استيفن هارپر نخست وزير کانادا با توصيف رفتارايران به عنوان رفتاری غير قابل قبول، يکی از قوی ترين نظرات تقبيحی غرب را ارائه داد، و از ايران خواست به حقوق بشر و دمکراسی احترام بگذارد.

واشنگتن پست می نويسد نيکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه نيزآنچه را که جواب ظالمانه دولت ايران به تظاهرکنندگان معترض به انتخاباتی مورد اختلاف ناميد محکوم کرد.

واشنگتن پست می نويسد ايتاليا گفته است دعوت يک ماه پيش از ايران برای شرکت در کنفرانس وزيران امور خارجه کشورهای موسوم به گروه هشت در روزهای بيست و شش تا بيست هفت ژوئن درTrieste ، به رغم ابهامات مرتبط با انتخابات ايران، به قوت خود باقی است. رهبران جهان اميدوارند ايران بتواند به ايجاد ثبات در افغانستان و پاکستان کمک کند.

واشنگتن پست می نويسد هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا انتقاد از غرب را تلويحا به مداخله در امور داخلی ايران ارتباط داد.

واشنگتن پست می نويسد لوئيز ايناسيو لولا دا سيلوا رئيس جمهوری برزيل حتی تشنج های پس از انتخابات را به اعتراض های طرفداران يک تيم فوتبال پس از شکست تيم خود در يک مسابقه مقايسه کرد و گفت ايران نخستين کشوری نيست که انتخابات برگزارميکند، که يک نفر برنده ميشود، و بازنده اعتراض ميکند.

واشنگتن پست می نويسد در کوبای کمونيست، تلويزيون و روزنامه های تحت کنترل دولت از اعلام پيروزی انتخاباتی احمدی نژاد و تظاهرات مرتبط با حمايت از او گزارش هائی مفصل پخش کردند اما به اعتراض های گسترده مخالفين اشاره ای نداشتند.

واشنگتن پست می نويسد هند که مدتهاست مناسباتی خوب را با ايران حفظ کرده است، که بخشی از آن ناشی از مناسبات تاريخی و بخش ديگر ناشی از وابستگی هند به انرژی است، در مورد انتخابات در ايران جانب سکوت را گرفته است.

واشنگتن پست می نويسد روزنامه Le Temps چاپ ژنو در ارتباط با ناآرامی های ايران کاريکاتوری چاپ کرده است که آيت الله خامنه ای و دو روحانی ديگر را در حال نگاه کردن به تصاويری تلويزيونی از تظاهرات نشان ميدهد. زيرنويس کاريکاتور حرف يک زن را نقل ميکند که ميگويد اين انقلاب است، و خامنه ای در واکنش ميگويد من از انقلاب متنفرم.

XS
SM
MD
LG