لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

درگذشت یکی از چهره های افسانه ای موسیقی بلوز


کوکو تیلور، خواننده افسانه ای موسیقی بلوز درسن ۸۰ سالگی در شیکاگو درگذشت.

تیلور نه تنها یک خواننده و اجرا کننده پرجذبه و قدرتمند موسیقی بلوز بود بلکه او هم چنین یکی از تاثیر گزارترین هنرمندان زن نسل خود در اینرشته از موسیقی به شمار می رفت.

کوکوتیلور با اجراهای پرطپش و غرنده اما در عین حال عمیق و از دل برآمده خود در آن دوران توانست با خواندن «ونگ دنگ دودل» ترانه ای که در آن زمان او را به اوج معروفیت رساند لقب « ملکه موسیقی بلوز» را از آن خود سازد.

این ترانه در زمان خود توانست به تعداد فروش یک میلیونی برسد و در صدر موسیقی ریتم و بلوز دهه ۱۹۶۰ میلادی قرار گیرد. در طول سال های بعد از آن در هر کنسرتی بارها و بارها از تیلور خواسته می شد که این ترانه را اجرا کند و مردم هرگز از صدا و شیوه خوانندگی او در اجرای این ترانه خسته نمی شدند.

کوکو تیلور با نام اصلی کوری والتون در حومه شهر ممفیس در ایالت تنسی به دنیا آمد. او بعدها لقب «کوکو» را گرفت که در زبان لاتین به معنی کاکائو است و این اسم مستعار به دلیل علاقه وافری که این هنرمند به شوکولات داشت به او داده شده بود.

عشق به موسیقی بلوز در کوکو تیلور از اوان کودکی و هنگامی برانگیخته شد که در خانه پدری ساعت ها وقت خود را به شنیدن رادیو و گوش دادن به موسیقی مادی واترز، بسی اسمیت و ممفیس مینی می گذراند.

هرچند پدر کوکو همواره او را تشویق به دنبال کردن موسیقی گاسپل (موسیقی سیاهان آمریکا) می کرد اما او از خانه بیرون می زد و به همراه برادرانش که کار نواختن موسیقی با سازهای خانگی را به عهده داشتند به تمرین خواندن بلوز می پرداخت.

کوکو مصمم بود که مزرعه پنبه چینی در نواحی دورافتاده تنسی که زادگاهش محسوب می شد را ترک کند و به انوار خیره کننده چشم انداز شهر شیکاگو چشم دوخته بود.

کوکو بالاخره به همراه رابرت تیلور، مردی که بعدها او را به عقد و ازدواج خود در آورد به شیکاگو نقل مکان کرد.

درسال ۱۹۶۲ بود که کوکو تیلور بالاخره ضمن اجرای برنامه در یکی از کلوپ های شبانه شیکاگو مورد توجه ویلی دیکسون، مدیر یک شرکت صفحه پرکنی معتبر موسیقی بلوز در این شهر قرار گرفت.

کوکو تیلور در طول دوران زندگی حرفه ای خود در سطح جهان به معروفیت چشمگیری رسید و برخی از فراموش نشدنی ترین ترانه های تاریخ بلوز را به دوستداران این سبک موسیقی عرضه کرد. وقتی شرکت صفحه پرکنی ویلی دیکسون در سال ۱۹۷۵ تعطیل شد، کوکو کار صفحه پرکنی خود را با شرکت الیگیتور رکوردز ادامه داد. هشت صفحه از آثار این دوران از زندگی حرفه ای کوکو تیلور توانست به نامزدی جوایز گرامی دست یابد.

XS
SM
MD
LG