لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

گزارشی از درگيری های سیرجان


پس از اعلام نتایج مردم شوکه بودند، در تمام ایران. نزدیک ساعت 5 روز شنبه جلوی در ستاد میرحسین موسوی واقع در چهاراه موحدی مردم زیادی جمع شدند. این تجمع کاملا بی برنامه بود و می توان آتش سوزی در دو باب مغازه که در دوران تبلیغات جزو ستادهای مردمی میرحسین بودند در شب گذشته مزید بر علت بود و حرکت موتوری های چوب و پرچم به دست و ابراز خوشحالی از صبح زود تا شب توسط آنها در شهر مردم را عصبانی تر ساخته بود.

شنبه شب، شب دستگیری مهره ها بود که می توان به چندین استاد دانشگاه که حمایت خود را از میرحسین اعلام کرده بودند اشاره داشت.

روز یکشنبه بی شک روز بیانیه ها بود. ستاد میرحسین موسوی با برنامه ریزی قبلی مردم را به خیابانها خواند. باز هم چهاراه موحدی بدون ترس از نیروهای انتظامی جمع شدند و شعار دادند. ساعت 6 این جمعیت بی شک غیر قابل مهار بود که از طریق بلندگوی ماشین های انتظامی اخطار به متفرق شدن بارها پخش شد. در اولین اقدام نیروهای انتظامی با باتون خود قصد متفرق کردن ملت را داشتند که با برخورد متقابل مردم مجبور به عقب نشینی شدند.

ورود نیروی قدیمی و بی رحم اطلاعات سیرجان آقای ذل الله با پلیس ضد شورش و ورود لباس شخصی های چوب و کمربند به دست به همه فهماند که امشب این آسفالت سرخ خواهد شد.

اما حمله وحشیانه لباس شخصی ها و نیروهای گارد نتوانست هواداران میر حسین را متفرق کند و در این هنگام مردم نیز به شال سبزها پیوسته و تعدادی از جوانان به ساختمان نیمه تمام پاساژی در نبش همان چهارراه رفته و با آجر به مقابله با ماموران پرداختند. بلوار دکتر صادقی که توسط نرده های پلیس مسدود شده بود در این وضعیت باز شد و مردم با سر و روی خونین دست در دست همديگر زنجیری را تشکيل دادند که از خیابان نصیری به خیابان شریعتی و سپس خیابان امام و از آنجا بلوار دکتر صادقی تا چهارراه موحدی و از آن پس تا چهاراه تختی که اداره آگاهی و پاسگاه پلیس در آن حوالی است می رسيد. برای اولین بار در دوران انقلاب این فوج مردم صف سربازان را با اسلحه گرم و حکم تیر جلوی خویش دیده بودند.

آمار دقیق از ربوده شدگان توسط دستگاه اطلاعاتی در این شهر و همچنين از زخمی ها در دست نیست، چون حتی از ورود خبرنگاران به بیمارستان های شهر جلوگیری به عمل آمد. آن شب هم، شب دستگیری های بسيار و عجیبی بود. دوستانی که یکی یکی گم می شدند...

دو روز از آن شب حادثه می گذرد، اما هنوز کنترل بلوار دکتر صادقی در دست نیروهای گارد است که گفته می شود از کرمان آمده اند. همچنین سرباز های نیروهای انتظامی چهارراه موحدی سیرجان را تحت کنترل دارند. گفته می شود سر دسته لباس شخصی های سیرجان را یکی از افراد مسن و یکی از روسای هیات عزاداری بر عهده داشتند.

XS
SM
MD
LG