لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

رهبر جمهوری اسلامی امروز در مراسم نماز جمعه برای مردم درباره انتخابات سخنرانی کرد


آيت الله سيد علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران امروز، جمعه، در مراسم نماز جمعه در تهران شرکت کرد و در سخنرانی خود که در تلويزيون سراسری پخش شد در ارتباط با انتخابات برای مردم صحبت کرد. آقای خامنه ای حمايت خود را از محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران تکرار کرد و اعلام کرد که اعتراضات کانديداهای بازنده انتخابات توسط شورای نگهبان دقيقاً بررسی خواهند شد.

روز پنجشنبه طرفداران میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده ریاست جمهوری ایران به ندای او برای جمع شدن و بزرگداشت کسانی که در خشونت های پس از انتخابات کشته شدند، پاسخ دادند. در همین حال وزیر اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی گفت ده ها نفر از «رهبران و برنامه ریزان» نا آرامی ها دستگیر شده اند.

موسوی روز پنجشنبه در میدان امام خمینی در تهران به ده ها هزار تظاهر کننده پیوست. بسیاری از مردم بر اساس رهنمودهای او در سوگ کشته شدگان پیراهن های سیاه پوشیده بودند. روز دوشنبه نیروهای بسیج دست کم ۷ تن را در تهران کشتند.

از هنگام اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، تهران و دیگر شهرهای ایران شاهد تظاهرات انبوه روزانه بوده اند. موسوی می خواهد انتخابات باطل و دوباره برگزار شود.

شورای نگهبان از او و دو کاندیدای شکست خورده دیگر، محسن رضایی و مهدی کروبی، دعوت کرده است روز شنبه در جلسه ای برای بحث درباره نگرانی هایشان شرکت کنند. شورای نگهبان پیشنهاد کرده است بخشی از آرا بازشماری شود، و یک سخنگو می گوید شورا بررسی مجموع ۶۴۶ مورد شکایت از خلافکاری در رای گیری را آغاز کرده است.

در این میان، سپاه پاسداران انقلاب و دیگر تشکیلات امنیتی سعی دارند از پوشش تظاهرات به وسیله رسانه های خارجی جلوگیری کنند، به این دلیل، سازمان های خبری به گزارش ها و تصاویری که شهروندان ایران با استفاده از شبکه های شبکه های رسانه ای اشتراکی از جمله توییتر،فیس بوک و یو تیوب، می فرستند متکی شده اند.

دولت همچنین به دستگیری گسترده اعضای اوپوزیسیون، از جمله سیاستمداران، فعالان و روزنامه نگاران پرداخته است. سعید لیلاز، اقتصاد دان و روزنامه نگار برجسته ای که از سیاست های احمدی نژاد انتقاد می کرد، یکی از آنها است. ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی، روز چهارشنبه در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی در تهران دستگیر شد. محمد عطریانفر، سردبیر تعدادی از روزنامه ها نیز بازداشت شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از غلامحسین اژه ای، وزیر اطلاعات و امنیت، می گوید ماموران بیش از ۳۰ نفر از کسانی که او آنها را «رهبران و برنامه ریزان» نا آرامی ها نامید، دستگیر کرده اند. وزارت اطلاعات همچنین گفت یک توطئه تروریستی را برای بمب گذاری در مراکز عمومی و مساجد در جریان انتخابات کشف کرد، چندین نفر نیز که مظنون به ارتباط با خارجیان هستند دستگیر شده اند.

در این میان، خبرگزاری فارس گزارش می دهد مقامات امنیتی دختر و پسر اکبر هاشمی رفسنجانی را از خروج از کشور ممنوع کرده اند. خبرگزاری منبع این خبر را مشخص نمی کند.

تلویزیون ایران روز چهارشنبه تصویرهایی از فائزه رفسنجانی را که در جمع طرفداران اوپوزیسیون سخن می گفت نشان داد.

XS
SM
MD
LG