لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

لباس های خون آلود جان لنون در نمایشگاهی در نیویورک


در نمایشگاه تازه ای که این هفته در شهر نیویورک تحت عنوان جان لنون سال های زندگی در نیویورک گشوده خواهد شد، لباس های خون آلود این ستاره فقید راک اند رول و عضو گروه بیتل ها، پیچیده در یک کیف کاغذی به نمایش گذاشه خواهد شد.

لباس های خون آلود جان لنون از شبی که او در مقابل ساختمان منزل مسکونی اش در نیویورک به قتل رسید باقی مانده است.

نمایشگاه اخیر که در بخش « انکس» موزه راک اندرول که به تازگی شعبه ای از آن در شهر نیویورک آغاز به کار کرده به معرض تماشا گذاشته شده، شامل برخی دیگر از متعلقات جان لنون از جمله پیانویی که در آپارتمان « داکوتا» با آن آهنگ می ساخته و نیز صفحاتی از نت های دست نوشته او نیز می باشد.

یوکو اونو، بیوه جان لنون به خبرنگاران گفته است که برای او به نمایش گذاشتن لباس های خون آلود لنون تصمیم مشکلی بوده است و او ( اونو) مطمئن است که در این رابطه مورد نکوهش منتقدین قرار خواهد گرفت.

جان لنون در تاریه ۸ دسامبر۱۹۸۰ در مقابل ساختمان تاریخی « داکوتا» به قتل رسید.

نمایشگاه « جان لنون: سال های زندگی در نیویورک» تا آخر سال ۲۰۰۹ در موزه راک اند رول ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه تی شرتی که روی آن نوشته جان لنون و این هنرمند در یکی از معروف ترین عکس های خود آن را به تن دارد نیز به نمایش گذاشته شده است.

در میان نامه هایی که از جان لنون، این بیتل معروف باقی مانده است، برخی به دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد و نمایانگر روزهای چالش آمیزی هستند که او کوشیده بود از اخراج خود از خاک آمریکا جلوگیری کند.

هم چنین ده ها ترانه دست نوشته لنون در جعبه های آینه ای به معرض تماشای دیدار کنندگان از موزه گذاشته شده است.

در بخش های دیگر نمایشگاه، عینک سیمی معروفی که جان لنون در انظار با آن ظاهر می شد و گیتارهای او به نمایش درآمده است.

جان لنون که در سن ۴۰ سالگی به قتل رسید، بیشتر سال های دهه ۷۰ را در شهر نیویورک زندگی کرد.

یوکو اونو به خبرنگاران گفت: « می دانم که این یک نمایشگاه غم انگیز است و تماشای برخی از این قطعات بسیار دردناک اما من فکر می کنم چون جان این شهر را بسیار دوست می داشت و در همین شهر نیز درگذشته است، مهم بود که ما چنین نمایشگاهی را به یاد او ترتیب بدهیم.»

اونو گفت که خود او هنوز نتوانسته با مسئله مرگ جان لنون کنار بیاید و آن را کاملا قبول کند: « این یک پروسه طولانی و دردناک بوده است . شاید اگر من واو درباره چنین واقعه ای کوچکترین صحبتی کرده بودیم این کار آسان تر می شد.»

شهردار وقت نیویورک پس از قتل نابهنگام جان لنون، محوطه چمن کاری شده و وسیعی در سنترال پارک، یک تفریحگاه قدیمی این شهر که روبروی ساختمان داکوتا قرار دارد را با استفاده از عنوان یکی از ترانه های معروف جان لنون، صحرای توت فرنگی نامید.

XS
SM
MD
LG