لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

اوباما به تهران بهانه جلوه دادن معترضين به عنوان طرفداران آمريکا را نمی دهد


واشنگتن پست زيرعنوان "آمريکا در تلاش واکنشی درست به ايران" می نويسد ناآرامی سياسی در ايران برای دولت اوباما مسئله ای غامض شده است: اينکه ساکت بماند و دنبال معامله ای اتمی با آيت الله علی خامنه ای رهبرارشد برود، و يا به خواست های واکنش حمايتی بيشتراز معترضين توجه کند، که با ريسک واکنش خصومت آميزاين رهبر شيعه همراه است.

واشنگتن پست می نويسد پرزيدنت اوباما و مشاورانش سعی ميکنند با واکنش هائی کاملا سنجيده در مورد اعتراض ها به دولت تهران اين بهانه را ندهند که تظاهرکنندگان را طرفداران آمريکا جلوه دهد. با اينحال خبرگزاری دولتی ايران ميگويد وزارت امورخارجه ديروزسفيرسويس را، که حافظ منافع آمريکا در ايران است، احضار کرد تا به اظهارنظرهای مقامات آمريکائی، که مداخله گرانه توصيف شده است، اعتراض کند

واشنگتن پست می نويسد هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا در تشريح سياست دولت ديروز به خبرنگاران گفت ما مسلما منتظرمشاهده نتايج اوضاع داخلی ايران هستيم. اما قصد ما تعقيب و دنبال کردن فرصت هائی است که ممکن است برای آينده در مورد ايران وجود داشته باشد.

واشنگتن پست می نويسد موضع دولت کارآئی دارد. قدرت واقعی در ايران به دست خامنه ای است نه هر کس ديگری که رئيس جمهور باشد. اما اگراعتراض ها ادامه يابد و شدت بگيرد، و سلطه دولت بر قدرت را تهديد کند، فشار برای تغييری درسياست نيز بيشترخواهد شد.

* ويديوهای آماتورها از وقايع ايران با خروج بسياری ازخبرنگاران خارجی نقشی مهم تر پيدا ميکند

نيويورک تايمز زير عنوان "آماتورها در پوشش خبری ايران جلو افتاده اند" می نويسد در شرايطی که خبرنگاران خارجی وادار شده اند تهران را در ميانه اعتراض ها ترک کنند، سازمانهای خبری برای کسب خبر، يا دست کم تصوي ،بيشتر و بيشتر سراغ خود ايرانيان می روند.

مخالفان محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، در روزهای پس ازانتخابات جمعه گذشته رياست جمهوری، دهها ويديو از بعضی اعتراض های گاه توام با خشونت را، روی يوتيوب و سايت های ديگر گذاشته اند. روزنامه ها و شبکه های خبری تلويزيونی گزارشهای خود از محل را با تصاويری تکميل ميکنند که اغلب با هشدار عدم امکان تائيد سنديت آنها همراه است.

نيويورک تايمز می نويسد ويزاهای بسياری ازجرناليست های خارجی دراين هفته منقضی ميشود . انتظار ميرود با خارج شدن آنها نقش ويديوی آماتورها حتی مهم ترشود.


* يک مدافع حقوق بشرميگويد وزيرامورخارجه ايران پس از انقلاب خمينی در بيمارستان توقيف شده است

جروسلام پست زيرعنوان "گروههای مدافع حقوق بشر از توقيف اصلاح طلبان در ايران در جريان سرکوبی خبر ميدهند" گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس را نقل ميکند که ميگويد تشکيلات بين المللی مدافع حقوق بشر روز چهارشنبه گفتند بسياری از فعالان و سياستمداران سرشناس در واکنش به اعتراض های مرتبط با انتخابات مورد اختلاف در ايران توقيف شده اند.

جروسلام پست اظهارات هادی قائمی مسئول کمپين بين المللی برای حقوق بشر، مستقر در نيويورک را نقل ميکند که گفته است وی با خانواده ها و همکاران افرادی که توقيف و يا ناپديد شده اند تماس گرفته است وآنها گفته اند دست کم دويست نفردر کشور توقيف شده اند.

جروسلام پست می نويسد خبرگزاری آسوشيتد پرس نتوانسته است اين گزارشها را به سبب ممنوعيت هائی که دولت برای تهيه و ارسال خبر وضع کرده است مستقلا تائيد کند.

جروسلام پست می نويسد قائمی ميگويد يکی از آخرين بازداشت شدگان ابراهيم يزدی وزير امورخارجه ايران پس از انقلاب ۱۹۷۹ آيت الله خمينی است، که نهضت آزادی ايران ممنوعه ولی تحمل شده را رهبری ميکرد. قائمی گفت يزدی در بخش مراقبت های ويژه بيمارستان پارس در تهران توقيف شد.

XS
SM
MD
LG