لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

تساوی دیگر ایران و تساوی دیگر عربستان


تیم ملی فوتبال ایران با کسب تساوی یک بر یک مقابل تیم کره جنوبی برای صعود به مرحله پلی آف (play off) جام جهانی از کاروان جام جهانی آفریقای جنوبی جا ماند.

آخرین دیدارتیم ملی فوتبال در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ برابر تیم ملی کره جنوبی روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۸۸در ورزشگاه جام جهانی سئول به قضاوت میشی مورای ژاپنی با تساوی یک بر یک خاتمه یافت. تيم ميزبان که پيش ازاين مجوز حضور در جام جهانی را کسب کرده و با خيالی آسوده برابر تيم ايران قرار گرفته بود، همچون بازیهای گذشته خود، جنگنده ظاهر شد و دفاع تیم ایران را بارها به زحمت انداخت.

تیم ملی ایران نیزکه با پیروزی دراین دیدار می توانست بخت زیادی برای صعود به جام جهانی داشته باشد، چند موقعیت گلزنی در نیمه اول به دست آورد، اما نتوانست از آن استفاده کند. ايران این اقبال را داشت تا در صورت برتری مقابل كره جنوبی و تساوی تيمهای عربستان و كره شمالی به عنوان تيم دوم گروه دوم به جام جهانی صعود کند- واز آنسو شكست برابر كره جنوبی با هر نتيجه‌ای باعث وداع این تيم از جام جهانی می‌شد.

بنابراین درنیمه دوم، دقیقه ۵۱ مسعود شجاعی، گل برتری ایران را به ثمر رساند. پس ازاین گل تیم میزبان بر میزان حملاتش افزود و پس از آنکه چند موقعیت گلزنی را از دست داد سرانجام همچون بازی رفت درتهران، در دقیقه ۸۱ پارک جی سونگ دروازه سید مهدی رحمتی را گشود.

تیم ایران دراین بازی بهتر از دو بازی قبلی خود ظاهر شد، اما با کسب این تساوی و یک امتیاز تنها درگروه خود ۱۱ امتيازی شد. تیم ملی فوتبال ایران با این تساوی بخت راهیابی مستقیم به جام جهانی را از دست داد و برای رسیدن به مرحله پلی آف منتظر نتیجه دیدار تیمهای فوتبال عربستان و کره شمالی بود که در ریاض برگزار شد. اگرعربستان می توانست با نتیجه یک بر صفر یا ۲ بر یک، كره شمالی را در رياض پشت سر بگذارد، ايران به عنوان سومين تيم گروه دوم راهی مرحله حذفی (پلی اف می‌شد) تا با تيم سوم گروه نخست، بحرين يا ازبکستان، دو بازی رفت و برگشت برگزار كند و در صورت شکست تيم عربستان در بازی مقابل کره شمالی نیز تيم ايران اين شانس را داشت تا با تفاضل گل زده بيشتر به عنوان تيم سوم اين گروه راهی مرحله حذفی رقابتها شود، چرا که هر دو تیم کره شمالی و عربستان دارای ۱۱ امتياز بودند .

اما با تساوی بدون گل عربستان و كره شمالی، ايران به طور رسمی از مرحله نهايی جام جهانی حذف شد. اين درحالی بود كه ایران با توجه به قدرت تیم عربستان اميد بسياری به صعود به عنوان تيم سوم داشت.

بدین ترتیب كره شمالی به عنوان تيم دوم و فقط با يك امتياز اختلاف به همراه همسايه جنوبی به جام جهانی صعود كرد و عربستان برای بازی پلی آف به ديدار بحرين خواهد رفت، چرا که درگروه اول نیز تيم سوم با خاتمه بازی ازبکستان و بحرین مشخص شد.

بحرین تيم برنده این دیدار شد تا در مرحله پلی آف آسیا با عربستان بازی کند. پیروز آن میدان به ديدار تیم نیوزیلند، نماينده قاره اقيانوسيه، می رود تا يک تيم جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG