لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

آمريکا در واکنش به پرتاب احتمالی موشک کره شمالی سيستم دفاعی جديدی را به کار انداخت


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا دستور به کار انداختن يک سيستم دفاع موشکی جديد و نيز رادار ردياب پرقدرت تازه ای را در واکنش به پرتاب موشکی کره شمالی که هاوايی را تهديد ميکند، ابلاغ کرد. همچنين نيروی دريايی آمريکا آمادگی خود را برای متوقف کردن هر کشتی به مقصد کره شمالی که ناقض تحريم های سازمان ملل باشد، اعلام کرد.

يک روزنامه ژاپنی گزارش می دهد کره شمالی برای پرتاب آزمایشی یک موشک بالیستیک دور برد به سوی هاوایی در اوایل ژوئیه آماده می شود.

روزنامه دیلی یومیوری می گوید وزارت دفاع ژاپن بر این عقیده است که موشک «تایپودونگ – ۲» یا شکل پیشرفته ای از آن روز ۳۰ ماه مه از کارخانه ای در نزدیکی پیونگ یانگ به مرکز پرتاب «تونگچانگ – ری» در شمال غربی کشور تحویل داده شد. روزنامه به نقل از وزارت دفاع می گوید موشک ممکن است بین چهارم و ۸ ژوئیه پرتاب شود، اما مقامات باور ندارند که بتواند به جزایر هاوایی برسد.

یک گزارش جداگانه گروه بین المللی بحران هشدار می دهد که ارتش کره شمالی بین ۲۵۰۰ تا ۵ هزار تن سلاح های شمیایی، از جمله گاز خردل، سارین و دیگر مواد مرگبار، انبار کرده است.

نماینده گروه روز پنجشنبه در سئول گفت از نظر تسلیحات متعارف کره شمالی ضعیف است و ممکن است در صورت تشدید مناقشه با کره جنوبی، به سلاح های شیمیایی متوسل شود.

کره شمالی تهدید کرده است به تلافی تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد یک موشک دوربرد را پرتاب خواهد کرد. پیوینگ یانگ همچنین گفته است برنامه تسلیحات اتمی خود را از سر می گیرد.

روز پنحشبه در توکیو، رییس جمهوری فیلیپین و نخست وزیر ژاپن در بیانیه مشترکی قول دا دند برای پایان دادن به برنامه های اتمی کره شمالی اقدام کنند.


در مسکو دیمیتری مدودیف، رییس جمهوری روسیه، و هو جینتائو همتای چینی او «نگرانی جدی» خود را نسبت به وضع فعلی در کره شمالی ابراز داشتند و خواهان از سرگرفته شدن سریع مذاکرات شش جانبه شدند .

رییس جمهوری کره جنوبی گفته است دولت او تحت هیچ شرایطی به پیونگ یانگ اجازه نخواهد داد تستلیحات اتمی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG