لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

یک مقام اسراییلی البرادعی را به طرفداری از سوریه متهم کرد


محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اسراییل را به دلیل متهم ساختن او به جهت گیری در تحقیق درباره فعالیت های اتمی سوریه، تقبیح کرده است.

البرادعی در مورد اتهامات آمریکا و اسراییل که سوریه با کمک کره شمالی یک رآکتور اتمی می ساخت، سرگرم تحقیق بوده است. هواپیماهای جنگی اسراییل آن را در سال ۲۰۰۷ منهدم کردند. او از اسراییل به دلیل آگاه نساختن پیشاپیش آژانس بین المللی انرژی اتمی از بمباران رآکتور انتقاد کرده است.

البرداعی روز پنجشنبه در جلسه هیات مدیره آژانس در وین در بحث داغی با یک دیپلمات اسراییلی بر سر این مساله درگیر شد.

نماینده اسراییل البرداعی را متهم کرد که کشور او را آشکارا ملامت می کند و از وی خواست در برخورد با پرونده اتمی سوریه از جهت گیری سیاسی پرهیز کند.

البرادعی موضع اسراییل را «کاملا تحریف شده» نامید و گفت اسراییل باید به «موعظه کردن» آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان دهد، زیرا پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکرده است.

دمشق داشتن یک برنامه پنهانی اتمی را تکذیب می کند و می گوید ساختمانی که اسراییل بمباران کرد یک پادگان نظامی متروکه بود.

بازرسان اتمی سازمان ملل متحد در جریان بازرسی در سال گذشته رگه های اورانیوم در آنجا پیدا کردند و در تلاش بوده اند منشا آن را پیدا کنند.

سوریه می گوید اورانیوم از بمب هایی که هواپیماهای اسراییلی فرو ریختند برجا مانده است، اما از دیدارهای بعدی بازرسان از محل جلوگیری کرده است.

XS
SM
MD
LG