لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

اتحادیه اروپا با افزایش کمک به پاکستان موافقت کرد


اتحادیه اروپا موافقت کرده است کمک های انساندوستانه بیشتری برای پاکستان فراهم آورد و دسترسی بیشتر آن کشور به بازارهای اروپا را بررسی کند.

مقامات اتحادیه روز چهارشنبه اعلام کردند ۱۰۰ میلیون دلار اضافی برای کمک به دو میلیون نفر، که از جنگ اخیر در دره سوات گریخته اند، پرداخت خواهند کرد. کمیسر امور خارجی اتحادیه اروپا گفت در مقابل، اتحادیه می خواهد پاکستان با تروریسم مقایله کند و برای بهبود اداره امور کشور گام هایی بردارد.

اعلام خبر کمک با نخستین اجلاس اتحادیه اروپا و پاکستان در روز چهارشنبه، که در آن آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، حضور دارد مصادف شد. رییس جمهوری چک، که کشور او ریاست ادواری اتحادیه را بر عهده دارد، گفت اتحادیه اروپا آماده است در حوزه های متعدد، از جمله گشودن بازارهایش بر روی صادرات پاکستان، به آن کشور کمک کند. رییس کمیسیون اروپا گفت دو طرف درباره انجام مذاکرات بیشتر برای یک توافق تجارت آزاد بحث کردند.

زرداری گفت او به تجارت بیشتر با اروپا علاقه مند است، نه کمک زیادتر، و یادآور شد همکاری تجارتی به تقویت دمکراسی در پاکستان کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا نسبت به خراب شدن وضعیت امنیتی در شمال غربی پاکستان، که در آنجا ارتش با ستیزه گران طالبان می جنگد، ابراز نگرانی کرده است.

زرداری پس از ملاقات با سفیران ناتو گفت جنگ علیه علیه ستیزه گران تازه آغاز شده است، و او نمی تواند بگوید چگونه پیش می رود، اما افزود «شکست گزینه ای برای ما نیست.» در این میان، عفو بین الملل در نامه ای سرگشاده از اتحادیه اروپا خواست حفاظت از حقوق بشر و حکومت قانون را اساس مناسبات نزدیکتر با پاکستان قرار دهد.

XS
SM
MD
LG