لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

آمریکا اتهام ایران در مداخله واشنگتن در روند انتخابات را تکذیب می کند


وزارت امور خارجه آمریکا اتهامات ایران را که واشنگتن در روند انتخابات در ایران مداخله می کند تکذیب کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه این تکذیبیه را روز چهارشنبه و پس از آن صادر کرد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سفیر سویس در تهران را فراخواند و درباره آنچه آنرا بیانیه های «مداخله گرانه» آمریکا نامید شکایت کرد.

پرزیدنت باراک اوباما گفته است از رویدادهای ناشی از اختلاف بر ناراضیان بر سر نتایج انتخابات در ایران و سرکوب تظاهرات صلحجویانه بسیار نگران است. او همچنین گفت با توجه به تاریخ مناسبات آمریکا و ایران، به نفع آمریکا نیست در انتخابات ایران دخالت کند.

رسانه های ایران می گویند یک دیپلمات ارشد کانادا در تهران نیز به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. وزیر امور خارجه کانادا نسبت به آنچه خلافکاری در انتخابات در ایران توصیف می شود، ابراز نگرانی کرده است.

پیشتر، در روز چهارشنبه، ده ها هزار نفر از طرفداران میر حسین موسوی روز چهارشنبه برای برگزاری یک روز دیگر اعتراض گسترده به نتایح انتخابات ریاست جمهوری در تهران جمع شدند. شاهدان می گویند بسیاری در جمعیت مچ بند و سربندهای سبز بسته بودند. اعتراض اکثرا خاموش بود تا بر ماهیت صلحجویانه تظاهرات تاکید گذاشته شود.

موسوی در بیانیه ای در وب سایت خود مردم را به بر پایی تظاهرات آرام در روز پنحشنبه دعوت کرده است، با این هدف که مقامات را ناچار سازند نتایج انتخابات را که او «تقلبی شرم آور» نامید، باطل کنند. موسوی از طرفدارانش خواسته است برای ادای احترام به کسانی که در خشونت های روزهای اخیر کشته شدند، اعتراضات آرامی ترتیب دهند یا در مساجد جمع شوند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه به سرکوب رسانه ها شدت بخشید، و وب سایت هایی را که موجب «تنش» شوند، به اقدام قانونی تهدید کرد. گروه گزارشگران بدون مرز گفت از روز جمعه، دست کم ۱۱ خبرنگار ایرانی دستگیر شده اند. خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری های خارجی قبلا از پوشش حوادث سیاسی و تظاهرات «غیر مجاز» ممنوع شده اند.

اما تلویزیون دولتی نمایش چشمگیری از طرفداران اپوزیسیون را پخش کرد. در نیمه اول مسابقات مقدماتی جام جهانی در سئول، پایتخت کره جنوبی، مردم دست کم چهار نفر از اعضای تیم ملی فوتبال ایران را با دستبندهای سبز دیدند.

در تهران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفیر سوییس را فراخواند و از آنچه آنرا بیانیه های «مداخله گرایانه» آمریکا نامید شکایت کرد.

پرزیدنت باراک اوباما گفته است از رویدادهای ناشی از اختلاف بر سر نتایج انتخابات در ایران و سرکوب تظاهرات صلحجویانه ناراضیان بسیار نگران است.

در خبری دیگر، شبکه «پرس تی وی» روز چهارشنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ایران مجلس را از نا آرامیهای پس از انتخابات، که هشت کشته برجا گذاشته است، آگاه ساخت. درباره این گزارش جزییاتی منتشر نشده است.

اختلاف بر سر نتایج انتخابات موجب جدی ترین نا آرامی ها در ایران از زمان انقلاب اسلامی شده است.

گروه های طرفدار احمدی نژاد روز سه شنبه تظاهرات بزرگی برپا کردند. رسانه های دولتی جریان آنرا پخش کردند و گردهمایی ها را یک «وحدت کامل» نامیدند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، روز شنبه گفت کمیته ای برای تحقیق درباره زد و خوردهایی که گزارش می رسد روز یکشنبه در یک خوابگاه دانشگاه تهران درگرفت، تشکیل داده است.

دستیاران دو سیاستمدار اصلاح طلب برجسته، سعید حجاریان و محمد علی ابطحی می گویند آنها روز سه شنبه بازداشت شدند. ابطحی، دستیار محمد خاتمی رییس جمهوری سابق است. گزارش های جداگانه حاکی است ۲۶ نفر در پی کشیده شدن گردهمایی های طرفداران موسوی به خشونت در روز دوشنبه، دستگیر شده اند.

XS
SM
MD
LG