لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

آیا کامپیوتر به زودی جایگزین تلویزیون خواهد شد؟


گزارش دیو دی فارست خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

طبق نتیجه تازه ترین یافته های سازمان های پژوهشی اینترنتی، هر روز تعداد بیشتری از مردم برنامه های تلویزیونی خود را از طریق اینترنت تماشا می کنند.

برخی از افراد در حال حاضر به طور کلی تلویزیون را کنار گذاشته اند و تنها به تماشای شوهای مورد نظر خود بر روی اینترنت قناعت می کنند.

سازمان تحقیقات رسانه های جمعی در رابطه با نتایج این بررسی ها می گوید که حداقل ۲۰ درصد از کسانی که مورد مطالعه قرار گرفته اند می گویند که حداقل برخی از برنامه های مورد علاقه تلویزیونی خود را تا کنون بر روی صفحه اینترنت تماشا کرده اند.

بعضی از شبکه های تلویزیونی نیز برای این که از این قافله عقب نمانند از هم اکنون برخی از برنامه های خود را روی تارنماهای اینترنتی مختص خود در اختیار علاقمندان و تماشاگران قرار می دهند.

هوولوو یکی دیگر از این مهیا کنندگان است که نام آن به زبان چینی مخفف «دارنده چیزهای ارزشمند» است. یک شبکه تلویزیونی آمریکایی در برپا ساختن این سایت اینترنتی نقش مهمی داشته است. سایتی که برنامه هایی از بیش از ۱۰۰ منبع مختلف را در اختیار تماشاگران خود قرار می دهد.

آمار و ارقام پژوهش ها در رابطه با تعداد دقیق تماشاگران هوولوو متغیر است اما در مجموع نشان از تماشاگران چند میلیونی دارد که هر روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

مارک کلینر، مقاله نویس تکنولوژی می گوید پاسخ دقیقی به این سئوال نمی توان داد اما آن چه مسلم است «مرگ» تلویزیون به شکلی که ما می شناسیم در آینده ای نزدیک غیرقابل اجتناب است: «مردم هر روز بیش از پیش به سوی اینترنت کشیده می شوند و در نتیجه راه های متناوب دیگری چون «هوولوو» را نیز برای تماشای برنامه های مورد نظر خود انتخاب می کنند.»

یکی از دیگر محاسن تماشای برنامه های تلویزیونی روی اینترنت مقدار آگهی های تجارتی است. تماشاگران روی اینترنت به مراتب کم تر از تماشاگران تلویزیون مجبور به تماشای این آگهی ها می شوند.

این مسئله سئوال دیگری را نیز پیش می آورد و آن هم این است که چگونه با از بین رفتن تدریجی تلویزیون، شبکه های اینترنتی خواهند توانست بدون استفاده از درآمد این آگهی های تجارتی به کار خود ادامه دهند؟

کلینر در پاسخ به این سئوال می گوید: «اگر تلویزیون معمولی از میان برداشته شود، طبیعت بر حسب عادت همیشگی تحمل این فضای خالی را نخواهد کرد و من مطمئنم که چیز دیگری جایگزین آن خواهد شد که اصول بنیادی تلویزیون را حفظ کرده و آن را به صورتی دیگر ادامه خواهد داد.»

در تاکید بر این مسئله کلینر معتقد است: «برخلاف نظریات بسیاری از مردم آن زمان، تلویزیون نتوانست رقیبی برای سینما محسوب شود و امروز هم همان طور که می بینیم، فیلم های سینمایی از پرمنفعت ترین وسائل سرگرمی مردم به شمار می روند. من پیش بینی می کنم که تلویزیون به هرجهت با تغییر و تبدیلات تازه برای مدت های طولانی با ما خواهد بود و به این سادگی ها از میدان به در نخواهد شد.»

XS
SM
MD
LG