لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

گزارش سیاسی: شهرک های یهودی نشین کرانه باختری؛ مانعی پیش روی بحران سیاسی و صلح اسرائیل


لوئیس رامیرز، خبرنگار صدای آمریکا، کرانه باختری

شهرک های یهودی نشین مناطق اشغالی کرانه باختری که محل سکونت حدود ۳۰۰ هزار اسرائیلی ست، امرحیاتی در بحران بین اسرائیل و فلسطینیان و عامل عمده ای ست که چشم انداز برقراری صلح را دور می نمایاند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی ماه جاری خود خطاب به جهان اسلام، خواستار توقف کلیه فعالیت ها در ساخت شهرک های یهودی نشین شد.

واشنگتن بدون ارائه شرایط ویژه ای از اسرائیل خواسته است تا توسعه شهرک های موجود را باید متوقف کند.

اما سر نهادن اسرائیل به تقاضای ایالات متحده به سهولت دست نخواهد داد.

ایتزار، شهرکی نزدیک نابلس، شهر کرانه باختری، محل سکونت حدود ۵۰۰ یهودی ست.

بنیامین آلن، یک یهودی که اصلیت آمریکایی دارد و حدود ۱۰ سال پیش به این شهر آمده، کارگر ساختمان است و به طورنیمه وقت در یک خواربار فروشی در این شهرک ها روزگار می گذراند. وی و خانواده اش در این منطقه ریشه دوانده و ترک شهرک ها غیر ممکن است.

آلن می گوید:« ترک این شهر زندگی مرا ویران خواهد کرد و اگر خدای نکرده ناچار به تخلیه این جا شویم، زندگیمان پایان خواهد یافت.»

ایتزار، سرزمینی ست که اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ از اردن تسخیر کرد.

قیمت پایین مسکن و مشوق های مالیاتی از جمله دلایلی هستند که یهودیان اسرائیل را مصمم کرده تا در مناطق دورافتاده و شهرک های محصور شده ای همچون ایتزار اقامت کنند.

اما در واقع، دیدگاه های عقیدتی افرادی همچون آلن است که در گذشته تاریخی این مناطق و اقامت آن ها ریشه دارد.

آلن می گوید:« ما نه در مقام شهروندان اسرائیلی، بلکه به عنوان یهودی به این شهرک ها بازگشتیم. این سرزمین ها که من و دیگران در آن اقامت گزیده ایم، زمین هایی ست که ابراهیم، اسحاق و یعقوب در آن ها قدم برداشته اند. تا جایی که من اطلاع دارم، این یک سرزمین یهودی ست.»

پرزیدنت اوباما، در سخنرانی ماه جاری خود گفت ایالات متحده از راهکار دو کشور در کرانه باختری و نوار غزه در یک شکور فلسطینی که بتواند با صلح و آرامش در کنار اسرائیل همزیتسی داشته باشد، حمایت می کند.

اما از دیدگاه مردم فلسطین، توسعه شهرک هایی همچون ایتزار، تجاوز به سرزمین هایی ست که چندین قرن متعلق به آن ها بوده و مانعی بر سر راه استقرار یک کشور مستقل فلسطینی ست.

هیام سلیمان و خانواده او که در آسیرا ال قبالیه در روستای عرب نشین از راه کشت زعفران و گیاهان معطر روزگار می گذرانند.

هیام می گوید:« روستاییان از دسترسی به زمین هایشان محروم شده اند. تا زمانی که ساکنان شهرک های یهودی نشین در منطقه اقامت دارند، برقراری صلح غیر ممکن است.»

وی می گوید زمین های خانواده اش بالای تپه و در سوی دیگر شهرک ها واقع شده اند و اقوام او به این به این دلیل که ساکنان یهودی شهرک ها به آن ها اجازه تردد نمی دهند، از دسترسی به زمین هایشان محرومند.

آسیرا ال قبالیه، در ماه سپتامبر گذشته زمانی که تعدادی از سکنان ایتزار به روستاها هجوم بردند و به ساکنان فلسطینی حمله کردند، صحنه خشونت بود.

ساکنان این روستا خشونت ها را ثبت کردند. نوار ویدئویی آن از سوی بت سلم، گروه اسرائیلی مدافع حقوق بشر در اختیار افکار عمومی قرار گرفت.

در این نوار، ساکنان یهودی این شهرک ها به منازل فلسطینی ها یورش برده و سنگ پرتاب می کرده اند.

شاهدان می گویند بعضی از یهودیان مسلح بودند و تیراندازی می کردند. تصاویر ویدئویی سربازان اسرائیلی را نشان می داد که فقط شاهد ماجرا بودند.

ایتزار، همچون بیشتر شهرک های یهودی نشین به دلیل حملات گذشته فلسطینی ها که نسبت به حضور ساکنان شهرک ها خشمگین بوده اند، مورد محافظت سربازان اسرائیلی قرار می گیرد.

بنا به گفته شاهدان حمله ماه سپتامبر به آسیرا آل قبالیه، اقدام تلافی جویانه ای بود که پس از یورش یک عرب و ورود او به ایتزا، آتش زدن یک خانه و حمله فیزیکی به یک کودک یهودی رخ داد.

پیامد این خشونت، کشته شدن حداقل چهار فلسطینی بود.

هیام سلیمان شاهد این حمله ها بود. خواست وی تخلیه این شهرک ها از یهودیان است.

وی می گوید:« من و خانواده ام می خواهیم آزاد باشیم و این شرایط زندگی غیر قابل تحمل است. یک عرب باید در خانه اش آزاد باشد و اگر یک نفر مورد حمله قرار گیرد، به این دلیل که حرمتش شکسته شده است، از خود دفاع خواهد کرد.

نبیل آسایده، همسر هیام ابراز امیدواری می کند رهبران فلسطینی و ایالات متحده اعمال فشار به منظور تخلیه و برچیدن همه شهرک های یهودی نشین از کرانه باختری را افزایش دهند.

وی می گوید:« تا زمانی که یهودیان در این شهرک ها اقامت دارند، صلح برقرار نخواهد شد. اسرائیل باید همه شهرک های یهودی نشین را برچیند و زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد، همزیستی متقابل نیز روی خواهد داد. این سرزمین وطن پیروان سه مذهب اسلام، مسیحیت و یهودیت است و هیچ یک نباید به یکدیگر حمله کنند.»

بنیامین آلن معتقد است وجود این شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری برای ادامه بقای کشور اسرائیل حیاتی ست.

وی ابراز امیدواری می کند: «دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در برابر اعمال فشار ایالات متحده پیرامون تخلیه و برچیده شدن شهرک های یهودی نشین مقاومت کند. امیدوارم تسلیم فشارها نشوند چرا که اعمال فشار آمریکا و اتحادیه اروپا به مرور زمان بر اسرائیل تشدید خواهد شد.»

برچیدن شهرک های یهودی نشین امر ساده ای نیست. اما تحلیل گران معتقدند بدون دستیابی به یک موافقت نامه، صلح بین اسرائیل و فلسطینیان محتمل نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG