لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

گروه های هوادار ميرحسين موسوی ميگويند به راه پيمایی ها ادامه خواهند داد


گروه های هوادار ميرحسين موسوی ميگويند به راه پيمایی های خود ادامه خواهند داد و برای برپائی تظاهرات امروز، چهارشنبه، از وزارت کشور تقاضای مجوز کرده اند، امّا تا اين لحظه دولت اينگونه تجمعات را قدغن کرده است.

دولت ایران روز سه شنبه تمام خبرنگاران را از خروج از دفاترشان برای پوشش اعتراضات انبوه علیه پیروزی احمدی نژاد ممنوع ساخت. همچنین مجوز کار تمام رسانه های خارجی را لغو کرد.

طبق اين دستور سازمان های خبری مانند رویترز و آسوشیتد پرس قادر نخواهند بود عکس ها یا ویدیوهای مستقل از گردهمایی ها و اعتراضات خیابانی تهیه کنند.

رسانه های خبری ايران روز سه شنبه راه پيمائی هواداران آقای احمدی نژاد را پوشش دادند و از آن بعنوان گرد همايی اتحاد و يکپارچگی ياد کردند.

از سوی دیگر روز سه شنبه گزارش هایی از بازداشت عده ای دیگر از رهبران اصلاح طلبان مانند محمد علی ابطحی، محسن امین زاده و سعید حجاریان و نیز تعدادی از روزنامه نگاران و تظاهر کنندگان منتشر شد.

در این میان، رسانه های خبری ايران گزارش ميدهند که شورای نگهبان بعد از درخواست آيت الله خامنه ای با شمارش مجدد بخشی از آرا موافقت کرده است
محمود احمدی نژاد در خارج از کشور به سر ميبرد. آقای احمدی نژاد روز سه شنبه برای شرکت در يک نشست منطقه ای يک روز ديرتر از موعد اجلاس، وارد مسکو شد.

در تحولی دیگر، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از حمله اخیر به دانشجویان در دانشگاه تهران، که یک مرکز مخالفت با رییس جمهوری تلقی می شود، انتقاد کرد.

دانشجویان می گویند پلیس و افراد بسیج شامگاه یکشنبه به یک خوابگاه حمله کردند، ساکنان آنرا کتک زدند و به ساختمان آسیب رساندند. لاریجانی وزارت کشور را مسئول این حادثه دانست.

روز دوشنبه صدها هزار نفر از مردم ايران در خيابانهای پايتخت گرد آمدند تا ميرحسين موسوی کانديدای اصلاح طلب را ببينند و به سخنان وی گوش فرا دهند.

رسانه های دولتی ايران گزارش ميدهند که روز سه شنبه هواداران محمود اجمدی نژاد نيز گردهمايی خود را يک ساعت زودتر در محل اجتماع حاميان ميرحسين موسوی، برگزار کردند.

تلويزيون دولتی ايران مي گويد دستکم ٧ نفر روز دوشنبه هنگامی که ادعا ميشود ميخواستند به يک پاسگاه بسيج در نزديکی محل گردهم آيی هواداران اپوزيسيون حمله کنند، کشته شدند. طبق گزارش تلويزيون «پرس تی وی» مردان مسلح ناشناس پس از راه پيمايی در شامگاه دوشنبه به روی جمعيت آتش گشودند و عده ای را مجروح کردند. پيشتر شاهدان در تهران گفتند نيروهای بسيج جمهوری اسلامی به روی شرکت کنندگان در راهپيمايی آتش گشودند که در جريان آن دست کم يک نفر کشته شد و شماری ديگر به شدت مجروح شدند. برخی از تظاهر کنندگان مقر بسيج را به آتش کشيدند.

ميرحسين موسوی در ميان جمعيت بر روی اتوموبيلی ايستاده بود و با بلندگو از مردم خواست که از رأی ها و حقوق خود، دفاع کنند. آقای موسوی دولت را به تقلب در انتخابات متهم کرد.

تظاهرکنندگان با شعارهايی در حمايت از آقای موسوی خواستار به حساب آمدن آرا خود بودند. نتايج رسمی اعلام شده حاکی است که آقای احمدی نژاد به صورت چشمگيری برنده انتخابات است و آقای موسوی با آراء بسيار کمتری در رده دوم قرار دارد.

XS
SM
MD
LG