لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

ایران اتحادیه اروپا را به «مداخله گستاخانه» متهم کرد


ایران اتحادیه اروپا را متهم کرده است که با پیشنهاد تحقیق درباره انتخابات ریاست جمهوری، گستاخانه در امور ایران مداخله می کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه یک دیپلمات ارشد جمهوری چک را فراخواند و به او اعتراض کرد. جمهوری چک در حال حاضر ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه از جمهوری اسلامی ایران خواسته اند تا درباره شکایت های رقیبان محمود احمدی نژاد تحقیق کند.

یک سخنگوی کمیسیون اروپا روز سه شنبه نسبت به گزارش هایی که از کشته شدن مردم در خشونت های پس از انتخابات می رسد ابراز نگرانی کرد.
دیوید میلیباند، وزیر امور خارجه بریتانیا، می گوید ملت های غربی نباید در اختلاف انتخاباتی در ایران بین اصلاح طلبان و محافظه کاران حاکم جهت گیری کنند. او هشدار داد که حمایت از اصلاح طلبان به حکام محافظه کار ایران بهانه خواهد داد این نظر را که قدرت های خارجی علیه ایران توطئه چینی می کنند پیش ببرند.

در آمریکا جان مک کین، سناتور جمهوریخواه، روز سه شنبه از پرزیدنت اوباما خواست موضع سخت تری نسبت به انتخابات در ایران برگزیند. مک کین گفت رییس جمهوری باید انتخابات را به عنوان رویدادی «فاسد» و «ساختگی»، که مردم ایران را از حقوقشان محروم کرده است، محکوم کند.

وزارت امور خارجه چین گفت پکن به گزینش مردم ایران در انتخابات احترام می گذارد و امیدوار است ایران بتواند ثبات و همبستگی خود را حفظ کند.

XS
SM
MD
LG