لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

آغاز کار کارگاه موسیقی کاخ سفید به همت بانوی اول میشل اوباما


در ادامه نمایش اهمیتی که ساکنان تازه کاخ سفید برای هنرهای اجرائی به وِیژه موسیقی قائلند، بانوی اول، میشل اوباما امشب (دوشنبه) میزبان نخستین برنامه از سری برنامه های موسیقی کاخ سفید خواهد بود که در آن بیش از ۱۵۰ شاگرد دبستان و دبیرستانی که در رشته موسیقی جاز آمریکایی به تحصیل اشتغال دارند شرکت خواهند داشت.

این برنامه فرهنگی و هنری که گردهم آیی است از دانش آموزانی از سراسر ایالات متحده آمریکا که در مدارس و آموزشگاه های مختلف به یادگیری موسیقی جاز اشتغال دارند، به صورت یک کارگاه موسیقی ، فرصتی است که آن ها بتوانند با اعجوبه های امروزموسیقی جاز آمریکا از جمله وینتون مارسلیز، برنفورد، جیسون، دلفیو و الیس مارسلیز آشنا شده و از تجربیات و آگاهی های آن ها در رشته موسیقی جاز بهره مند شوند.

در طول این برنامه کارگاه موسیقی جاز در کاخ سفید، دانش آموزان در سمینارهای مختلف شرکت خواهند کرد و از این شخصیت های برجسته جاز آمریکا به یادگیری فنون موسیقی خواهند پرداخت . هم چنین در کلاس مخصوصی تاریخ آمریکا و تاثیراتی که روند آن بر موسیقی جاز داشته و نیز چگونگی پیدایش سبک ها و شیوه های مختلف این موسیقی و نقش دوک الینگتون آهنگساز و نوازنده معروف در پیشبرد این هنر به آن ها آموخته می شود.

پس از پایان کار این کارگاه آموزشی ، کنسرتی با شرکت موسیقیدان جاز کوبائی، پاکیتو داریورا و نوازنده پیانوی ۱۴ ساله تونی مادروگا در کاخ سفید اجرا خواهد شد.

مادروگا یکی از شاگردان ممتاز مدرسه موسیقی جاز «تلونیوس مانک» در لس آنجلس است. هرچند این انستیتو، اجراهای سالیانه موسیقی توسط شاگردان برجسته خود را از محل دانشگاه ایالتی کالیفرنیا به شهر « نیواورلئان» منتقل کرده است اما هنوز به طور مستمر برای پیشبرد موسیقی جاز آمریکایی با مدارس مختلف کالیفرنیای جنوبی همکاری دارد.

تعداد ۱۴ تن از مستعد ترین دانش آموزان انستیتوی تلونیوس مانک از طریق فرصتی که بورس تحصیلی کارگاه موسیقی کاخ سفید به آن ها داده است شانس آن را پیدا کرده اند که با هنرمندانی که تنها نام و آوازه آن ها را شنیده بودند هم نوازی کرده و از مکتب آن ها بیاموزند.

مدیر انستیتوی تلونیس مانک می گوید:« این بچه ها موسیقی دان های جاز آینده هستند.»

سامی میلر ۱۸ ساله یکی از شرکت کنندگان در کارگاه جاز کاخ سفید که اخیرا از دبیرستان فارغ التحصیل شده است می گوید: « ما معمولا جاز را از معلم های خیلی خوب آموخته ایم اما این که بتوانیم در مکتب افرادی که خالقان این موسیقی هستند آن را یاد بگیریم یک فرصت طلائی و غیرقابل باور است.»

میلر از سن پنج سالگی به نواختن ساز کوبه ای جاز اشتغال داشته است:« به نظر من این اعجاب انگیز است که کارگاهی از موسیقی جاز بتواند در یک سطح ملی مورد توجه قرار بگیرد و حتی این کارگاه در کاخ سفید برپا شود. این به رسمیت شناختن موسیقی جاز توسط رئیس جمهورآمریکا و بانوی اول برای من به یک معجزه شباهت دارد.»

برایان جانسون ۱۶ ساله، شاگرد یکی از مدارس دولتی شهر واشنگتن است که هفته پیش با شگفتی مطلع شد که به عنوان یکی از شاگردان برگزیده به کارگاه جاز کاخ سفید خواهد رفت. این نوازنده جوان از فرصتی که برای بهتر کردن مهارت های خود در اجرای موسیقی جاز به او داده شده بی نهایت خوشحال است :« من اینجا مشغول زدن ترومپت بودم که ناگهان خبردار شدم که می توانم در کاخ سفید در مقابل کسانی که واقعا موسیقی جاز را می شناسند و می فهمند، یعنی این دست اندرکاران نابغه به اجرای موسیقی بپردازم.»

شاگرد ۱۶ ساله دیگری که به نوازندگی ساکسفون در یکی از مدارس موسیقی شهر واشنگتن اشتغال دارد نیز از این دعوت کاخ سفید هیجان زده است:«برای من این یک فرصت باورنکردنی است که بتوانم به چنین کاخ مهمی بروم و با این افراد مهم از نزدیک آشنا شوم.»

کارگاه موسیقی بعدی کاخ سفید روی موسیقی کانتری ( فولکلوریک آمریکا) و موسیقی کلاسیک غربی تمرکز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG