لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

راهپیمایی گسترده معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد


راه پیمایی صدها هزار نفری معترضان به انتخابات و حامیان میرحسین موسوی از ساعات چهار عصر امروز دوشنبه در تهران آغاز شده است و بنا به گزارش ها، اخبار و تصاویر ویدئویی از ایران، آقایان میرحسین موسوی، محمد خاتمی، محمد رضا خاتمی و مهدی کروبی و غلامحسین کرباسچی در میان جمعیت هستند. به گزارش شاهدان عینی جمعیت حاضر در راهپیمایی هرلحظه در حال افزایش است. گفته می شود میرحسین موسوی که برای اولین بار پس از روز انتخابات در میان جمعیت حاضر شده، از روی سقف یک اتومبیل برای مردم سخنرانی کرده و برای شرکت در انتخابات مجدد ابراز آمادگی کرده است.

همچنین محمدرضا خاتمی برادر رئیس جمهوری پیشین ایران نیز که کمی پس از اعلام نتایج همراه با جمعی دیگر برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود در سخنان خود در این جمع، دولت را به تقلب و دستکاری در آراء مردم متهم کرد و گفت:« ما تا زمان ابطال نتایج و برگزاری انتخابات تازه به حرکت خود ادامه می دهیم».

پیشتر ستاد میرحسین موسوی اعلام کرده بود که برای برگزاری این راهپیمایی تقاضای مجوز کرده است. این راهپیمایی در حالی برگزار می شود که رئیس شورای تأمین استان تهران آن را غیرقانونی خوانده و وزارت کشور مجوزی برای آن صادر نکرده است.
پیشتر میرسحین موسوی در پیام خود گفته بود در صورتی که اجازه برپایی راهپیمایی روز دوشنبه از میدان انقلاب تا آزادی در مرقد آیت الله خمینی متحصن می شود و در صورت ممانعت از این کار در حسینیه جماران متحصن خواهد شد.
شنیده ها از تهران حاکی از آن است که به دنبال اختلال در ارتباطات تلفنی و اینترنتی در ایران، مردم از روش های مستقیم و بدون کلام برای اطلاع رسانی به یکدیگر استفاده می کنند.
گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای ضدشورش در حالت آماده باش هستند و نیروهای فراوانی از لباس شخصی ها آنان را همراهی می کنند.

در حال حاضر و به دنبال برپایی راهپیمایی گسترده حامیان میرحسین موسوی تماس از طریق تلفن های همراه قطع شده است.

عصر روزیکشنبه میرحسین موسوی با آیت الله خامنه ای ملاقات کرد و ضمن ارائه گزارشی، نظرات خود را درباره روند انتخابات اخیر ریاست جمهوری ابراز داشت.
آیت الله خامنه ای در این دیدار خواستار«حفظ آرامش و متانت» شده و با اشاره به نامه آقای موسوی به شورای نگهبان گفت، به این شورا تأکید شده که با دقت به این نامه رسیدگی کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی روز یکشنبه اعلام کرد در نامه ای خطاب به شورای نگهبان خواستار ابطال آن شده است.

آیت الله خامنه ای اعتراض های گسترده و سرکوب خشونت بار نیروهای دولتی علیه این تحرکات مردمی را به «تحریکات دشمن و برخی طراحی های پشت صحنه برای به آشوب کشاندن خیابان ها» نسبت داد.

طبق اعلام وزارت کشور، محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری با بیش از ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار رأی برای بار دوم به این مقام انتخاب شده است.
روز یکشنبه محمود احمدی نژاد با برگزاری آنچه که «جشن پیروزی» نامید در میان تمهیدات گسترده امنیتی در میدان ولیعصر تهران برای هوادارنش سخترانی کرد.

XS
SM
MD
LG