لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

نامه هنرمندان ایرانی در تبعید خطاب به جامعه جهانی


پس از وقایع چند روز اخیر در تهران و تماشای صحنه هایی از تظاهرات معترضین به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران ومقابلات خشونت بار رژیم با تظاهرکنندگان که با ضرب و شتم و حتی قتل همراه بوده است گروه موسوم به هنرمندان ایرانی در تبعید نامه ای خطاب به جامعه جهانی ارسال کرده است که نسخه هایی از آن در تارنمای هواداران این گروه در فیس بوک و در تارنماهای اینترنتی ایرانی دیگر چاپ شده و حتی توسط نامه های الکترونیکی به گردش درآمده است.

در این نامه که با شعر سعدی «بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش زیک گوهرند» آغاز شده از قول هنرمندان در تبعید نوشته شده است:

«در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ مردم ایران در شرایطی نابرابر، باحضوری گسترده و بی سابقه در تاریخ خاورمیانه در انتخابات ریاست جمهوری رای به تغییر رییس جمهور جنگ طلب ایران دادند.

این تغییر نه فقط خواست مردم ایران بود بلکه کل خاورمیانه وجامعه جهانی که نشان دادند از جنگ و تخاصم خسته اند و دنباله تغییر گفتمان سیاسی هستند و در انتخابات اخیر آمریکا نیز به این تفکر و تغییر رای داده اند خواهان تحقق این امر هستند.

امروز رژیمی که گفتگو با دنیای بیرون را انکار کرده است، حقوق بشر و دمکراسی را انکار کرده است، کشتار یهودیان را انکار کرده است، رای مردم خویش را هم انکار می کند.

تحمل چنین شرایطی، نه فقط برای مردم ایران، بلکه برای صلح در خاورمیانه و روند خشونت زدایی در جهان بسیار پرهزینه خواهد بود.

ما مردم ایران از شما همنوعان خود تقاضای کمک داریم. ما انتظار داریم تمام مردم جهان با فشار مضاعف به سیاستمداران و حاکمان خود اجازه ندهند تا این رژیم را به مشروعیت بشناسند. هردولتی که این انتخابات را به رسمیت بشناسد به مردم ایران خیانت کرده است و به صلح جهانی نه گفته است.

فشار افکار عمومی به عنوان تنها معیار دمکراسی نباید در این دهکده جهانی هم نوعان ایرانی خود در ایران را تنها بگذارد.

ما از همه شما دوستان تقاضا داریم نگذارید هفتاد میلیون مردم یک کشور به گروگان گرفته شوند. (امضا) هنرمندان ایرانی در تبعید»

هرچند در جوامع هنری داخل مملکت، پیش از این اغلب هنرمندان انتخابات را تحریم کرده بودند اما پس از اعلام نتایج انتخابات و رویدادهای پس از آن عکس العمل هایی از سوی این هنرمندان در مطبوعات و نشریات الکترونیکی داخل وخارج ازکشور به چاپ رسید.

جعفر پناهی کارگردان معروف و یکی از کسانی که انتخابات را تحریم کرده بود در رابطه با شور و هیجانی که این انتخابات در جوانان و به ویژه دختر خود او به وجود آورده بود و سپس یاس و نومیدی که با اعلام نتایج، دچار آن شده بود می گوید: «دخترم سرخورده و بهت زده شده است. او واقعا فکر می کرد رای او به حساب می آید و او از طریق رای دادن می تواند خواسته هایش را به نوعی بیان کند و در سرنوشت مملکتش تاثیر گذار باشد.»

پناهی در ادامه این سخنان می گوید: «اما صبح روز بعد ، دخترم سرخورده و بهت زده باور نمی کرد که نتوانسته خواسته‌هایش را بگوید. او اکنون دلش می‌خواهد برود و یک جایی خودش را گم و گور کند. این حالت بهت زدگی را در کل شهر می‌بینیم. همه بهت زده و حیرانند. از اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده است؟»

محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی و از حامیان میرحسین موسوی نیز به دنبال پیامدهای انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی در ایران در حالی که آن را یک «کودتا» می نامید صدای خود را از طریق وبلاگ «ایران و دورتر» به گوش جهانیان رساند.

XS
SM
MD
LG