لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

بان کی مون خواستار رسیدگی دولت ایران به خواست مردم و تحقیق در انتخابات شد


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل رهبران جمهوری اسلامی ایران را ترغیب کرد که به خواست مردم این کشور احترام بگذارند و درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری تحقیق کنند. مردم معترض می گویند انتخابات ریاست جمهوری در ایران تقلب و دستکاری شده است.

آقای بان این سخنان را روز دوشنبه در سازمان ملل متحد در نیویورک ایراد کرد. این اولین اظهار نظر دبیرکل سازمان ملل درباره انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری در ایران است که بنا به اعلام وزارت کشور جمهوری اسلامی محمود احمدی نژاد پیروز آن اعلام شد.
همچنین در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه در لوکزامبورگ برگزار شد، از ایران خواسته می شود تا به شکایت رقبای محمود احمدی نژاد درباره انتخابات رسیدگی شده و درباره آن تجسس شود.

دیپلمات های اتحادیه اروپا همچنین توسل به زور علیه مردم معترض به نتیجه انتخابات را که در حمایت از کاندیداهای اصلاح طلب به خیابان ریخته اند محکوم کرده و در این باره به شدت ابراز نگرانی کرد. آنان همچنین از جمهوری اسلامی خواستند به آزادی بیان احترام بگذارد.

صدها اصلاح طلب ایرانی که در خارج از ایران زندگی می کنند روز دوشنبه در اعتراض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران در شهرهایی چون کوالالامپور، دوبی و لندن دست به تظاهرات زدند. بسیاری از از تظاهرکنندگان فریاد می زدند:« رأی من کجاست؟»
پلیس مالزی به روی حدود ۵۰۰ ایرانی تظاهرکننده در کوالالامپور گاز اشک آور پرتاب کرد. تظاهرکنندگان که اغلب دانشجویان ایرانی بودند، پیش از آن که توسط پلیس متفرق شوند، پیامی را در اعتراض به نتایج به گفته آنان دستکاری شده انتخابات، به دفتر سازمان ملل در این شهر تحویل دادند.
در شهرهای واشنگتن، نیویورک، دالاس و وستوود کالیفرنیا نیز ایرانیان مقیم آمریکا دست به تظاهرات زدند.
فرانسه و آلمان، روز دوشنبه سفرای ایران در پاریس و برلین را برای ابراز نگرانی درباره سلامت انتخابات و توضیح آنان درباره خشونت های پس از آن فراخوانده اند.

در تحولی دیگر، رئیس جمهوری کره شمالی، روز دوشنبه پیروزی دوباره محمود احمدی نژاد در انتخابات را به او تبریک گفت. پیونگ یانگ و تهران کشورهای متحد به شمار می روند و هر دو به خاطر برنامه های اتمی شان در تقابل با جامعه بین الملل قرار دارند.
رسانه های کره شمالی اعلام کردند دولت این کشور در مقابله با آنچه که «دخالت های خارجی» خواند، برای آقای احمدی نژاد آرزوی موفقیت دارد.

XS
SM
MD
LG