لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

احمدی نژاد برای هواداران خود سخنرانی کرد در حاليکه مخالفين نيز به اعتراضات خود ادامه ميدهند


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران اتهامات تقلب در انتخابات روز جمعه رياست جمهوری را رد کرده است و ميگويد وی دور دوم رياست جمهوری را در انتخاباتی آزاد برده است.

آقای احمدی نژاد روز يکشنبه در يک کنفرانس خبری درتهران گفت تفاوت آرای منجر به پيروزی او در اين انتخابات، که مورد اختلاف است، چنان زياد است که جای سئوالی باقی نميگذارد. وی بعدا مورد استقبال هزاران حامی در تجمعی قرار گرفت که زيرعنوان جشن پيروزی در ميدان ولی عصر تهران برپا شده بود.

آقای احمدی نژاد پيشتر حضورانبوه رای دهندگان در انتخابات رياست جمهوری را معرف اميدهای ايرانيان به آينده توصيف کرده بود، و گفته بود مردم فردی را انتخاب کردند که بهترقادرباشد اين آرزوها را عملی کند.

آقای احمدی نژاد اين نظر را دريک سخنرانی تلويزيونی و يک روز پس از آن ارائه داد که صادق محصولی وزير کشور اعلام کرد وی شصت و دو درصد و شش دهم آرا را برده است. وزير کشور گفت مير حسين موسوی رقيب عمده رئيس جمهوری فقط سی و سه در صد و هفتاد وپنج صدم آرا را کسب کرده است.

آقای موسوی ضمن متهم ساختن دولت به تقلب در انتخابات آن را به عنوان يک صحنه آرائی رد کرده است. حاميان آقای موسوی امروز، برای دومين روز در تهران تظاهرات اعتراضی برپا کردند، و با سوزاندن لاستيک در خيابانها با پليس جنگيدند.

آقای موسوی پس از انتخابات در ملاء عام ديده نشده است . پليس، و اصلاح طلبان ميگويند مقامات دست کم صد نفر را پس از شروع تظاهرات اعراضی خشن روز شنبه توقيف کردند.

اصلاح طلبان ميگويند يکی از توقيف شدگان برادر محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين است. آنان ميگويند بعضی از فعالان بعدا آزاد شدند.

هزاران حامی آقای موسوی، ديروز در شديد ترين خشونت پس از شورشهای دانشجوئی ده سال پيش، به آتش زدن تايرها و پرتاب سنگ متوسل شدند.

معترضين فرياد ميزندند مرگ بر ديکتاتور، و آنچه را که به سرقت رفتن انتخابات، و به حساب نياوردن آرای خود توصيف ميکرند، تقبيح و محکوم کردند.

پليس با شلکيک کپسول گاز اشک آور و کتک زدن معترضين با باتون تلافی کرد. پليس ضد شورش نيز سوار بر موتورسيکلت برای درهم شکستن جمعيت وارد صحنه شد.

ستاد انتخاباتی آقای موسوی اواخر وقت شنبه خواستار آرامش شد.

اين رقيب اصلاح طلب که ميگويد رای گيری با خلاف کاريهائی جدی همراه بود، انتخابات را يک صحنه آرائی توصيف کرد.

آقای احمدی نژاد انتخابات را کاملا آزاد توصيف کرد.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد از نتيجه انتخابات استقبال کرد، و گفت حضور حداکثری رای دهندگان، در سطحی بالاتر از هشتاد درصد، و بيست و چهار ميليون رای برای آقای احمدی نژاد، جشنی واقعی است.

روز شنبه سيل ويديوهای راجع به تظاهرات، با تصاويری حاکی از حريق در خيابانها و تضاهرکنندگانی که با فرياد شعار ميدادند، به شبکه های اينترنتی سرازير شد. ويديوهائی که کارکنان شبکه فارسی صدای آمريکا از شبکه فيس بوک دريافت کردند هزاران حامی اپوزيسيون را حين راه پيمائی در خيابانها نشان ميدهد.

رقبای آقای احمدی نژاد وی را به سوء مديريت بر اقتصاد، از بين بردن وجهه ايران، و منزوی ساختن ايران از غرب متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG