لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

موسوی خواستار ابطال نتايج انتخابات شد


مير حسين موسوی کانديدای اصلاح طلب در انتخابات رياست جمهوری ايران خواستار ابطال نتايج اين انتخابات شده است، که محمود احدی نژاد رئيس جمهوری را برنده ای با يک پيروزی چشم گير نشان ميدهد.

آقای موسوی امروز، يکشنبه، بيانيه ای در وب سايت خود منتشر ساخت که ميگويد وی اين درخواست را از شورای قدرتمند نگهبان کرده است، که از روحانيون مسلمان تشکيل ميشود. آقای موسوی شکست اعلام شده اش را ناشی از تقلب دولت در انتخابات دانسته است.

آقای موسوی همچنين از حاميانش خواستار ادامه اعتراض به شيوه ای مسالمت آميز و قانونی شده است. فعالان طرفدارآقای موسوی امروز در تهران برای دومين روز متوالی اعتراض هائی ترتيب دادند، و ضمن سوزاندن لاستيک در خيابانها با پليس جنگيدند.

آقای احمدی نژاد امروز در يک کنفرانس خبری اتهامات تقلب را رد کرد و گفت انتخاب وی برای دومين بار به مقام رياست جمهوری در انتخاباتی آزاد انجام گرفته است. اين رهبر محافظه کار بعدا در تجمعی در ميدان ولی عصر در تهران، که زير عنوان جشن پيروزی ترتيب يافته بود، با استقبال هزاران نفر از حاميانش روبرو شد.

جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا امروز به شبکه خبری تلويزيون آمريکائی ان بی سی گفت به نتيجه انتخابات مشکوک است. با اينحال وی از اينکه بگويد دولت اوباما اين نتيجه را می پذيرد يا نه خودداری کرد.

نتيجه رسمی انتخابات شصت و سه درصد آرا را به آقای احمدی نژاد، و سی و چهار درصد را به آقای موسوی اختصاص ميدهد.

آقای موسوی از جمعه بعداز انتخابات در ملاء عام ديده نشده است. پليس، و اصلاح طلبان ميگويند مقامات دست کم صد نفر را پس از شروع تظاهرات اعتراضی خشن روز شنبه توقيف کردند.

اصلاح طلبان ميگويند يکی از توقيف شدگان برادر محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين است. آنان ميگويند بعضی از فعالان بعدا آزاد شدند.

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری اش گفت تفاوت آرای منجر به پيروزی او در اين انتخابات، که مورد اختلاف است، چنان زياد است که جای سئوالی باقی نميگذارد.

آقای احمدی نژاد آنهائی را که به انتخابات معترض اند، نظير تماشاگران مسابقه فوتبالی دانست که از باختن تيم خود دلخور ميشوند. وی گفت طبيعی است که پليس چنين افرادی را برای بندآوردن ترافيک جريمه کند.

رئيس جمهوری ايران همچنين گفت جرو بحث جامعه بين المللی بر سر برنامه اتمی ايران به گذشته تعلق دارد. بعضی از کشورهای غربی ايران را متهم کرده اند که برای توليد تسليحات اتمی از سرپوش يک برنامه انرژی غير نظامی استفاده ميکند. تهران اين اتهام را رد کرده است.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد از نتيجه انتخابات استقبال کرد، و گفت حضور حداکثری رای دهندگان، در سطحی بالاتر از هشتاد درصد، و بيست و چهار ميليون رای برای آقای احمدی نژاد، جشنی واقعی است.

XS
SM
MD
LG