لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

اتحادیه اروپا نسبت به درگیری های پس از اعلام نتایج انتخابات در ایران ابراز نگرانی کرد


جمهوری چک ریاست دوره ای اتحادیه اروپا درباره سرکوب دولتی تظاهرکنندگانی که به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور معترضند، ابراز نگرانی کرد.
بیانیه روز یکشنبه ریاست اتحادیه اروپا، همچنین می گوید که این اتحادیه امیدوار است نتیجه انتخابات ایران بر مذاکرات هسته ای جامعه بین الملل با جمهوری اسلامی تأثیر منفی نگذارد. این بیانیه می گوید اتحادیه اروپا انتظار دارد دولت جدید ایران به وظایف بین المللی خود پایبند باشد.

فرانک والتراشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان سرکوب خشونت بار تظاهرات مردمی در ایران را غیرقابل قبول خواند. وزیر خارجه آلمان همچنین گفت اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد از سوی مراجع برگزاری انتخابات پرسش هایی در زمینه بی نظمی و تخلف در انتخابات را پیش می آورد که نیاز به، به گفته او « توضیح جامع» دارد.

فرانسه نیز با بیان نگرانی خود درباره روند انتخابات در ایران از قول یکی از مشاوران نزدیک نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده که «آنچه در ایران رخ می دهد برای هیچ کس خبر خوبی نیست».

همزمان حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه ای پیروزی محمود احمدی نژاد را به او تبریک گفته و مشارکت گسترده مردم در انتخابات را ستود و گفت امیدوار است که روابط میان تهران – کابل ادامه یابد.
آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل می گوید پیروزی محمود احمدی نژاد به معنای آن است که جامعه بین الملل باید روشی آشتی ناپذیر در پیش گیرد تا از هسته ای شدن ایران جلوگیری کند، نگذارد جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی حمایت کند و تلاش های ایران برای بی ثباتی خاورمیانه را متوقف کند.

عمر موسی دبیرکل اتحادیه عرب به محمود احمدی نژاد تبریک گفته و برای بهبود روابط میان ایران و جهان عرب اظهار امیدواری کرد.
ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز از پیام تبریک بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، گروه های شبه نظامی فلسطینی حماس و جهاد اسلامی به محمود احمدی نژاد خبر می دهد. ایران حامی بزرگ حماس به شمار می رود.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرده است که شواهد نشان می دهد نتایج انتخابات مخدوش و به نفع محمود احمدی نژاد دستکاری شده است. این کمپین پیشنهاد می کند که انتخابات دیگری از نو برگزار شود.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین هشدار داد با مخالفت ها و اعتراض های صورت گرفته به نتایج انتخابات، صحنه را برای وقوع تیانانمن تهران آماده کرده است. این تشبیه وقایع این روزهای تهران را با وقایع میدان تیانانمن پکن در سال ۱۹۸۹ مقایسه می کند که تظاهرات گسترده دمکراسی خواه مردم چین با سرکوب نیروهای دولتی مواجه شد.

XS
SM
MD
LG