لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

گزارش اجتماعی: طرفداران محیط زیست از زمین های قبایل سورینامه دفاع می کنند


کاترین کانون، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

وانزه ادواردز و هوگو ژابینی، جوامع قبیله ای سورینامه را برای مبارزه قانونی با صنعت چوب و الواری که زمین هایشان را نابود می کند، منسجم و متحد کرده اند.

اقدامات آن ها به حکم بی سابقه دادگاهی منتهی شد که به مردم قبایل سراسر آمریکا حق کنترل منابع قلمروهایشان را اعطا می کند.

بسیاری از شهروندان سورینامه، کشور ساحلی آمریکای جنوبی، نجات سرزمین های خود را مدیون تلاش های هوگو ژابینی و وانزه ادواردز می دانند.

ساراماکان ها، گروهی از مارون ها، مردم قبایل مستعمره پیشین هلند هستند که جنگل های استوایی سورینامه را خانه خود می نامند.

اما در اواخر سال های ۱۹۹۰، زمین های آن ها در معرض تهدید قرار گرفت.

دولت سورینامه بدون مجوز قبایل به شرکت های چوب و الوار اجازه داد تا وارد قلمروهای ساراماکان شوند.

ادواردز، کدخدای روستا می گوید:« مقاطعه کاران چوب و الوار مزارع مردم را ویران می کردند و دولت تهدید کرده بود هرکس که در صدد توقف آن ها برآید، دستگیر خواهد شد. من می دانستم این حق من است و از حق خود دفاع کردم. وقتی از حق خود دفاع می کنی، همیشه پیروز خواهی بود.»

ادواردز و ژابینی با برگزاری جلسات گروهی و با حضور بیش از ۲۵ هزار تن از مردم قبایل که زندگی شان تحت تاثیر این عملیات قرار گرفته بود، به نگرانی ها و شکایات مردم گوش فرا دادند.

آنها به منظور دفاع بهتر از سرزمین های خود، انجمن مقامات ساراماکان را تاسیس کردند و پرونده شکایتی در کمیسیون حقوق بشر کشورهای درون قاره آمریکا تشکیل دادند.

هوگو ژابینی می گوید :« ما به کمیسیون ثابت کردیم که دولت حقوق زمین های ما را پایمال کرده و ما را از تداوم فعالیت های عادی خود بازداشته است.»

ادواردز و ژابینی با برگزاری جلسات متعدد انجمن و با حضور مردم، به منظور یافتن راهکاری برای حل معضل آن ها، نقشه قلمروهای قبیله ها را طراحی کردند.

پس از سال ها پافشاری و پشتکار، در نهایت کمیسیون حقوق بشر پرونده را به دادگاه کشورهای درون قاره آمریکا ارجاع کرد و این دادگاه نیز به نفع مردم ساراماکان رای داد.

این ابتکار ۹ هزار هکتار جنگل های استوایی متعلق به ساراماکان ها را نجات داد.

هوگو ژابینی می گوید :« این امر موجب خوشنودی بسیار است زیرا قضاوت ما راه را برای حل و فصل مشکلات دیگر مردم بومی مارون در سورینامه، کشورهای قاره آمریکا و سایر نقاط جهان، هموار خواهد کرد.

دولت سورینامه به طور علنی اعلام کرد از حکم دادگاه پیروی می کند و سرزمین های ساراماکان ها احترام خواهد گذاشت.

ژابینی می گوید :« هنوز راه طولانی در پیش داریم و باید اطمینان حاصل کنیم که دولت حکم دادگاه را به سرعت به مرحله اجرا خواهد گذاشت. در ضمن وظیفه داریم مدیریت زمین های خود را به عهده گرفته تا بتوانیم با همکاری مردم از تخریب جنگل هایی که در مالکیت آن ها قرار دارد، جلوگیری کنیم.»

ژابینی و ادواردز در مراسمی در ایالت متحده، جایزه محیط زیست گولدمن را دریافت کردند.

XS
SM
MD
LG