لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۴

احمدی نژاد: انتخابات کاملا آزاد بود


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در سخنرانی پیروزی خود اعلام کرد انتخابات کاملا «آزاد» بود، و مردم به سیاست های او رای دادند.

در همین حال گزارش های خبری حاکی است که درگیری مخالفان احمدی نژاد و طرفداران میر حسین موسوی با نیروهای انتظامی در تهران ادامه دارد.

خشونت دقایقی پس از آن آغاز شد که صادق محصولی وزیر کشور اعلام کرد احمدی نژاد ۶۲.۶ درصد رای ها را کسب کرده است. این رقم نزدیک به دو برابر آرایی است که میر حسین موسوی ، با ۳۳.۷۵ درصد، کسب کرد.

موسوی گفت رای گیری با تقلب و خلافکاری های جدی همراه بود، و هزاران نفر از طرفدارانش در خیابان های تهران به راه پیمایی پرداختند. برخی بسوی پلیس سنگ می انداختند، ماموران برای عقب زدن تظاهرکنندگان به باتون متوسل شدند.

نتایج انتخابات همچنین بسیاری از تحلیلگران را شگفتزده کرد. آنها رقابت تنگاتنگی را بین رییس جمهوری و میر حسین موسوی انتظار داشتند.

آیت الله خامنه ای از نتایج استقبال کرد و گفت بالا بودن تعداد رای دهندگان و ۲۴ میلیون رای که به آقای احمدی نژاد داده شد، یک «جشن واقعی» است.

در حالی که محدودیت های رسانه ای در ایران از پوشش برخی از اعتراضات خیابانی در تهران جلوگیری کرده است، اما ویدیوهای تظاهرات از طریق شبکه ها و رسانه های دیگر سرازیر شده است.

ویدیوهایی که کارمندان شبکه خبری فارسی صدای آمریکا از طریق سایت فیس بوک روی کامپیوترهای شخصی خود دریافت کرده اند، هزاران معترض را که در خیابان های تهران راه پیمایی می کنند نشان می دهد.

ویدیوهای دیگر، جمعیت خشمگینی را که در خیابانی در تهران بسوی پلیس سنگ پرتاب می کنند نشان می دهد.


XS
SM
MD
LG