لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۶

گزارشگران بدون مرز:  تقلب وسيع انتخاباتی در ايران


گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای در روز ۲۳خرداد ماه، يک روز پس از برگزاری دهمين دور برگزاری انتخابات رياست جمهوری، اقدامات مقامات دولت را در جلوگيری از فعاليت رسانه ها محکوم کرده است.

در همين حال سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی خبرنگاران داخلی و بين المللی حاضر در کشور در تهيه گزارش درباره همه موارد تقلب در جريان رای گيری انتخابات رياست جمهوری شده زيرا به عقيده مقامات اين نهاد بين المللی مدافع آزادی بيان "اعتبار اعلام نتايج به اين امر بستگی دارد."

با اشاره به اعتراضات مهدی کروبی و مير حسين موسوری دو نامزد رياست جمهوری به اعلام نتايج انتخابات، سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است: " در حالی که تقلب وسیع در انتخابات تائید شده است، دولت جمهوری اسلامی با پروپاگاندا و سانسور در حال آماده کردن نتایح برای اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در اولین دور انتخابات است."

در اين بيانيه آمده است: "از ساعت یازده شب پنجشنبه ٢١ خرداد سیستم پیامک در ایران با هدف جلوگیری از انتشار خبر تقلب دچار اختلال شدید شده است."

خبرنگاران بدون مرز همچنين از مسدود شدن سایت های اطلاع رسانی نزدیک به دو کاندیدای اصلاح‌طلب میرحسین موسوی و مهدی کروبی از سوی مقامات و نهادهای دولتی خبر داده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است روز پنجشنبه ٢١ خرداد، سایت انتخاب مسدود شده و سپس در روز انتخابات سایت‌های آینده، موج سوم، نوروز، و تریبون رسما مورد حمله قرار گرفته و تعطیل شده اند. در اعلاميه اين نهاد بين المللی دفاع از حقوق روزنامه نگاران گفته شده است روز شنبه ۱۳خرداد در حمله ماموران امنیتی به یکی از ستادهای میرحسین موسوی در قیطریه دو خبرنگار زن مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و تلويزيون اينترنتی محسن رضايی دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نیز مسدود شده است.

به گفته مقامات سازمان خبرنگاران بدون مرز سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران پس ار خاتمه رای گيری به روزنامه‌های نزدیک به کاندیداهای مخالف هشدار داد که از انتشار مطلب و یا تیتر هایی در باره پیروزی کاندیداهای خود خوداری کنند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی به اعلام نتایج اعتراض کرده اند و مردم ايران را با "پرهیز از خشونت" به " نپذیرفتن تقلب" دعوت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG