لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

محمود احمدی نژاد روز یکشنبه در سراسر ایران جشن پیروزی برپا می کند


مجمع روحانیون مبارز، ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای ضمن سپاس از حضور گسترده مردم در انتخابات دهم ریاست جمهوری از اینکه نتوانست از آراء مردم صیانت به عمل آورد عذر خواهی کرد. در بیانیه این مجمع آمده است:«به استحضار ملت شریف می‌رساند که در این انتخابات صرف نظر از نتیجه‌ای که معلوم شد آنچه موجب تأسف و نگرانی بیشتر است اعمال نوعی مهندسی آراء گسترده در این دوره است. این امر اگر به صورت رویه درآید به جمهوریت نظام لطمه غیرقابل جبران می‌زند و اعتماد مردم را که بزرگترین پشتوانه نظام است خدشه دار می‌کند. دلایل و شواهد کافی وجود دارد که نتیجه اعلام شده مورد قبول واقع نشود».
مجمع روحانیون مبارز در جلسه‌ای فوق العاده برای دفاع از جمهوریت اسلامی نظام و بازگرداندن اعتماد عمومی و نگاهبانی از موج آشتی ملی با صندوق‌های رأی دو پیشنهاد صادر می کند:« ابطال این انتخابات و تجدید آن در فضایی عادلانه‌تر و منطقی‌تر یا دست کم تعیین هیأتی بی‌طرف، کاردان و شجاع برای حقیقت‌یابی و اعلام نظر نهایی به ملت و رهبری».
این مجمع در پایان بیانیه خود می گوید:« ما و هواداران پرشور و با شعور میرحسین موسوی ضمن حفظ هوشیاری و پرهیز از هر عملی که به تشنج بیانجامد و به سرکوب‌گران بهانه دهد، مهندس موسوی را تنها نخواهیم گذاشت».

به گزارش برخی سایت های خبری داخلی از بازداشت محسن میردامادی دبیر کل جبهه مشارکت و زهرا مجردی همسر او، سعید شریعتی، عبدالله رمضان زاده و زهره آغاجری از اعضای دفتر سیاسی جبهه مشارکت و بهزاد نبودی عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خبر می دهند. برخی دیگر از سایت های خبری ایرانی از حبس خانگی میرحسین موسوی خبر می دهند و می گویند او امکان هیچ گونه دسترسی به خارج از خانه خود ندارد.

این خبرها در حالی منتشر می شود که روز شنبه نقاط مختلف تهران صحنه درگیری ها و تظاهرات گسترده مردم معترض به نتیجه اعلام شده انتخابات از سوی مقامات جمهوری اسلامی بود. بر اساس گزارش ها در خیابان های عباس آباد، سعادت آباد، مطهری، میرداماد، ولی عصر و میادین ونک، فاطمی و هفت حوض، تجریش درگیری های خونینی میان مردم و نیروهای ضدشورش دولتی درگرفت. فیلم ها و عکس هایی که توسط مردم در سایت های اینترنتی چون یوتیوب و فلیکر قرارگرفته و همچنین عکس های خبری خارجی، حاکی از جو ملتهب خیابان هاست و حملات سرکوبگرانه نیروهای دولتی و پلیس علیه مردم و ضرب و جرح معترضان را نشان می دهد.

محمود احمدی نژاد که بنا بر اعلام وزارت کشور جمهوری اسلامی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده، روز شنبه در یک نطق تلویزیونی بار دیگر خود را «خادم ملت» معرفی کرد و پیروزی خود در انتخابات را به مردم تبریک گفت. او در همین نطق اعلام کرد که روز یکشنبه ۲۴ خرداد در سراسر کشور، از جمله تهران «جشن پیروزی» برپا می شود.

بنا به نتایج منتشر شده از سوی وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد با کسب بیش از ۲۴ میلیون و پانصد هزار اکثریت قاطع آرای انتخابای را بدست آورده است. اعلام این نتیجه موج اعتراض گسترده در میان مردم خشمگین و رقبای انتخاباتی آقای احمدی نژاد را به دنبال داشت. معترضان معتقدند در انتخابات تقلب شده است. میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور را «مضحک و شگفت» و «شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما» توصیف کردند. آنان گفتند این نتایج را نمی پذیرند.

XS
SM
MD
LG