لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران


محمود احمدی نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد. در خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی ایران آمده که تا کنون هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، بشار اسد رییس جمهوری سوریه، رهبر اخوان المسلمین مصر، جنبش حماس، نایب رئیس مجلس اعلای شیعه لبنان، و جنبش جهاد اسلامی فلسطینی به محمود احمدی نژاد تبریک گفته اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی که به مناسبت دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر کرد گفت رئیس جمهوری منتخب و محترم، رییس جمهور همه ملت ایران است.
رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود گفت همواره باید شنبه پس از انتخابات روز مهربانی و بردباری باشد. صادق محصولی وزیر کشور جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران گفت مردم با حضور خود سایه های تهدید را رفع کردند. صادق محصولی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد انتشار خبر ضرب و شتم مردم توسط نیروی انتظامی گفت: شایعات درگیری پلیس با مردم را به هیچ وجه نمی پذیرم. آقای محصولی افزود این کم لطفی نسبت به نیروی انتظامی است.

پلیس امنیت عمومی ناجا در اطلاعیه ای اعلام کرد هرگونه تجمع، راهپیمایی و راه اندازی کارناوال بدون مجوز قانونی ممنوع است. در این اطلاعیه آمده که نیروی انتظامی با هرگونه فعالیت غیر قانونی بشدت برخورد می کند.
میر حسین موسوی در بیانیه ای به علمای قم از آنها خواست تا درراستای صیانت از آرای مردمی که به گفته او دچار چنین زیان عظیمی شده اند به مسؤولان تذکر دهند. در این نامه آمده که عواملی با بهانه های واهی با چوب و چماق و باطوم و شوک الکتریکی به جان اعضای ستاد او افتاده اند.

محسن رضایی یکی از ۴ نامزد انتخابات دهمین ریاست جمهوری ایران با صدور پیامی برای مردم می گوید که فردی که پس از طی مراحل قانونی و تأیید نهادهای نظارتی و تنفیذ رهبری به عنوان رئیس جمهوری اعلام شود، رئیس جمهوری همه ملت ایران بوده و از او حمایت خواهم کرد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران تشکیل جلسه داد. به گزارش ایلنا دراین جلسه اعلام شد پيگيري مطالبي مشتمل بر خلاف واقع و توهین و افترا نسبت به هرشخص در صدا و سيما قابل پيگيري است.
رئیس کمیته ی صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در دهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری گفت معتقد است چنین انتخاباتی باید ابطال و انتخابات مجددی برگزار شود. علی اکبر محتشمی‌پور ظهر شنبه در یک کنفرانس خبری به مواردی نظیر قطع سیستم ارسال پیامکها و بیرون کردن نمایندگان نامزدها درزمان بازبینی، تمام شدن تعرفه های رأی در برخی حوزه های رأی گیری و پلمب صندوقهای اخذ رأی اشاره کرد و گفت شورای نگهبان بر اساس تخلفات صورت گرفته باید انتخابات را باطل و انتخابات دیگری برگزار کند.


دقایقی پیش نیروهای لباس شخصی و موتور سوار با حمله به دفتر مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در خیابان سمیه تهران، تمامی اعضای حاضر در این حزب را دستگیر کرده اند. از جمله دستگیر شدگان در حزب، دکتر محسن میردامادی دبیرکل حزب مشارکت است. یک عضو حزب مشارکت ضمن تایید این خبر اعلام کرد که این نیروها در نظر دارند سایر اعضای حزب را نیز در خانه های شان بازداشت کنند.

نیروهای لباس شخصی با باتوم و بی سیم روزنامه اعتماد ملی متعلق به مهدی کروبی را محاصره کردند. تعداد آنها دویست نفر گزارش شده و کلیه ورود و خروج در منطقه بلوار کریمخان زند را در کنترل دارند.
هم اکنون در روزنامه اعتماد ملی بیش از سی خبرنگار و کارمند حضور دارند. شب گذشته دادستانی تهران دو روزنامه اعتماد ملی و کلمه سبز متعلق به کروبی و موسوی را مجبور به تغییر تیتر اول شان کرده بود.

از صبح امروز و پس از انتشار نتایج انتخابات، برخی از اخبار از اعتراضهای مردمی و تظاهرات خیابانی در سطح شهر تهران حکایت دارند. به گزارش سایت آفتاب معترضین در برخی از میادین اصلی تهران از جمله میدان فاطمی، ولی عصر، ونک، هفت تیر، تهرانپارس و چند نقطه دیگر تجمع کرده اند برخی از این تجمعات به راهپیمایی نیز تبدیل شده است. گزارشها، فیلم ها و عکس هایی که در ساعات اخیر بر شبکه جهانی اینترنت قرار گرفته نیز از بر خورد شدید نیروی انتظامی و لباس شخصی با مردم معترض حکایت دارد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از برخورد پلیس با هزاران نفر در خیابانهای تهران خبرداده و می نویسد این بزرگترین تظاهرات و اعتراضها از پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ در ایران است. خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز در گزارش های خود درباره درگیریها و تظاهرات خیابانی در تهران نوشته است لباس شخصی ها با چماق، زنی را به باد کتک گرفته بودند.

XS
SM
MD
LG