لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

نیروهای نظامی پاکستان به مخفی گاه های شورشیان در شمال غربی این کشور حمله کردند


جنگنده های هوایی پاکستان روز شنبه به مخفی گاه های ستیزه جویان در شمال غربی این کشور حمله کردند. این اقدام ارتش پاکستان به دنبال دو بمب گذاری انتحاری در دو مسجد صورت می گیرد که موجب کشته شدن دست کم هفت نفر، از جمله یک روحانی به نام «سرفراز نعیمی» شد.همزمان خبرها حاکی از تظاهرات طرفداران این روحانی علیه طالبان در لاهور و کراچی است که به خیابان ها ریختند و در مراسم خاکسپاری او شعار «مرگ بر مجاهدین» سردادند. دیگران پیکر یک شورشی طالبان را به آتش کشیدند.

مسئولان نظامی می گویند دست کم هفت ستیزه جو در این حملات هوایی که منطقه قبیله ای وزیرستان جنوبی را هدف قرارداده بود کشته شده اند. وزیرستان جنوبی محل استقرار بیت الله محسود، یکی از رهبران القاعده است.
یکی از سخنگویان بیت الله محسود مسئولیت بمب گذاری های روز جمعه در شهر لاهور در غرب پاکستان و نوشرا در شمالغربی این کشور را برعهده گرفته است. طالبان همچنین اعلام کرد بمب گذاری روز سه شنبه در هتل «پرل کانتیننتال» پیشاور که ۹ کشته بر جای نهاد، توسط این گروه صورت گرفته است.

در دومین بمب گذاری انتحاری روز جمعه در مسجدی در نوشرا، دست کم چهار نفر کشته و حدود صد نفر مجروح شدند.
آصف علی زرداری نخست وزیر پاکستان ساعتی پس از این حملات در نطق تلویزیونی خود گفت طالبان تلاش می کند کشور را در دست گیرد. او وعده داد که «تا پایان» با نظامیگری مبارزه کند.
پاکستان در هفته های اخیر صحنه رشته حملاتی از سوی ستیزه جویان بوده که برخی مسئولان آن ها را اقدامات تلافی جویانه شورشیان در مقابل عملیات اخیر ارتش پاکستان در دره سوات به شمار می آورند.

XS
SM
MD
LG