لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

برگزاری  بزرگ ترین نمایشگاه آثار بنکسی، هنرمند گرافیتی در انگلستان


موزه ای در انگلستان، با برگزاری نمایشگاهی از آثار « بنکسی» ستاره گرافیتی و هنرشهری این کشور، آثار این هنرمند معروف مردمی را در معرض تماشای عموم قرار می دهد.

بنکسی نام مستعار این هنرمند گرافیتی انگلیسی تبار است که احتمالا در سال ۱۹۷۴ به دنیا آمده اما همچنان در مورد هویت واقعی او شک و شبهه وجود دارد.

این هنرمند گمنام که مکتب نقاشی او در سراسر جهان طرفداران و دنباله روهای بی شماری دارد یک بار دیگر به شهر زادگاه خود ، «بریستول» در غرب انگلستان بازگشته است تا یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های آثار خود را تا این تاریخ برگزار کند.

برای مردی که معمولا هویت خود را محرمانه نگاه می دارد، این بار نیز جزئیات این آثار تازه و چگونگی به نمایش درآمدن آن تا روزجمعه (یک روز پیش از آغاز نمایشگاه) از همگان از جمله کسانی که در برگزاری این نمایشگاه دست دارند مخفی خواهد ماند. حتی کارکنان موزه و اهالی شهر بریستول نیز از چند و چون این نمایشگاه جدید تا روز گشایش با خبر نخواهند شد.

تازه ترین نمایشگاه بیکسبی، شامل ۱۰۰ قطعه از آثار او خواهد بود از جمله ۷۰ قطعه کار تازه. یکی از این آثار تازه تندیسی است که یک پرنده مادر و چند جوجه او را در یک آشیانه نشان می دهد که از طریق استفاده از دوربین های نظارت گر از داخل این آشیانه به تماشاگر نشان داده می شود. این اثر، نمایشی از جامعه امروز بریتانیاست که در گوشه و کنار آن دوربین های مراقبت کار گذاشته شده است.

بنکسی به شبکه خبری بی بی سی می گوید: « این اولین نمایشگاهی است که در آن پول مالیات دهندگان به جای اینکه صرف پاک کردن کارهای من از در و دیوارهای شهر شود به مصرف آویختن این کارها به در و دیوار یک موزه واقعی می شود. »

او در همین گفتگو می گوید: « این نمایشگاه تازه در حقیقت تصویری است که من از آینده جهان در ذهن خود پرورانده ام.»

بسیاری از کارهای بنکسی در میان آثار شناخته شده و قیمتی موزه نصب شده اند. این کار سرسپاری است به زمانی که این هنرمند غیرمتعارف برای نخستین بار یکی از کارهای خود را به صورت پنهانی وارد « گالری تیت بریتانیا» در شهر لندن کرد و آن را در میان بسیاری از آثار قیمتی این گالری به دیوار چسباند. این کار به مدت چندین ساعت بدون آن که مقامات گالری متوجه آن شوند روی دیوار باقی ماند.

بنکسی معروفیت خود را از راه کشیدن نقاشی های بزرگ روی درها و دیوارهای خیابان ها واماکن عمومی مختلف به دست آورده است. ازجمله نقاشی روی دیوار جدا سازنده در ساحل غربی و نقاشی صحنه ای از زندان گوانتانامو بر روی یکی از دیوارهای پارک تفریحی دیسنی لند درکالیفرنیا.

سیمون کوک، رئیس شورای شهر بریستول در انگلستان از بازگشت بنکسی به شهر زادگاهش ابراز خوشحالی کرد هرچند طبیعت جنجال برانگیز او را چالش آمیز می داند:« همه فکر می کردند این نمایشگاه جدید در لس آنجلس برپا خواهد شد یا حتی در نیویورک یا لندن ... اما او اصرار داشت که این کار در بریستول انجام شود.. درواقع این به نوعی بازگشت بیکسبی به خانه اصلی خود محسوب می شود.»

یک شرکت تبلیغاتی که کار نمایندگی بنکسی را به عهده دارد در یک اعلامیه عمومی از قول این هنرمند، دلیل بازگشت او و برگزاری این نمایشگاه در بریستول را این گونه توصیف کرده است:« بنکسی که به خاطر مسائل پیچیده قانونی در رابطه با کارهایی که انجام می دهد، به ناچار از فاش کردن هویت خود خودداری می کند، به این دلیل که بریستول نخستین فرصت ارائه هنرهای شهری را به او داده است به این صورت از این شهر تجلیل کرده و سرسپاری خود را به آن نشان می دهد.»

بنکسی که حرفه هنری خود را از خیابان ها و دیوارهای شهر بریستول آغاز کرده است امروز به چنان مقامی در صحنه هنر نقاشی رسیده است که برخی از آثار او به صورت اولیه آن ( روی دیوارهای شهرهای مختلف) فروخته شده اند از جمله یکی از نقاشی های او بر روی دیواری در شهر لندن در سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۳۴۰ هزار دلار از طریق اینترنت فروخته شد.

XS
SM
MD
LG