لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

رییس کمیسیون انتخابات، شمار رای دهندگان را «بی سابقه» توصیف کرد


ایرانیان روز جمعه برای انتخاب رییس جمهوری جدید در حوزه های رای گیری صف کشیده اند. انتحابات به رقابتی تنگاتنگ بین محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق و کاندیدای اصلاح طلب تبدیل شده است.

کامران دانشجو رییس کمیسیون انتخابات گفت تعداد رای دهندگان «بی سابقه» است. مسئولان زمان رای گیری را دست کم چهار ساعت ( تا ۱۰ شب بوقت محلی) تمدید کردند و گفتند پیش بینی می کنند ۷۰ درصد ۴۶ میلیون رای دهنده واجد شرایط یا بیشتر شرکت کنند.

آیت الله علی خامنه ای بامداد جمعه رای داد و مردم را تشویق کرد آنها نیز چنین کنند. او از مردم خواست آرام بمانند و هر کوششی را برای ایجاد «تنش» در حوزه ها خنثی کنند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری نیز رای خود را به صندوق انداخت و آینده ای روشن و مترقی را برای ایران نوید داد.

مهدی کروبی روحانی اصلاح طلب و محسن رضایی فرمانده محافظه کار سابق سپاه پاسداران نیز در انتخابات، که در آن اقتصاد، برنامه اتمی و مناسبات خارجی ایران نقش عمده ای بازی می کنند شرکت دارند.

انتخابات در پی کمپین داغی که شامل گردهمایی های انبوه مردم، مناظره های تلویزیونی و بروز خصومت علنی در میان چهار کاندیدا بود، برگزار می شود.

مسئولان انتخابات روز جمعهتمام گردهمایی هاو اجتماعات سیاسی را تا پس از اعلام نتایج، که انتظار می رود روز شنبه صورت گیرد، ممنوع کردند.

میر حسین موسوی، رقیب اصلی احمدی نژاد، روز جمعه از مسئولان انتخابات خواست قانون را رعایت کنند. او این موضوع را پس از آن عنوان کرد که گزارش رسید از ورود برخی از نمایندگان وی به حوزه ها برای نظارت بر رای گیری جلوگیری شده است.

موسوی همچنین شرکت مخابرات را به بستن سیستم ارسال پیامک در تلفن های همراه متهم کرد. یک مقام شرکت تایید کرد که در سیستم مشکلاتی پیدا شده است و در این باره تحقیق می شود.

ایرانیان خارج از کشور نیز در حوزه هایی که در سراسر جهان ایجاد شده است رای می دهند. در دوبی، که حدود ۲۰۰ هزار ایرانی زندگی می کنند، جمعیت عظیمی در مرکز رای گیری حضور یافتند.

برخی از تحلیلگران می گویند شمار بالای رای دهندگان ممکن است جریان رای گیری را بنفع موسوی تغییر دهد.

رقیبان احمدی نژاد او را به سوء مدیریت اقتصاد، خدشه دار کردن چهره ایران و منزوی ساختن بیشتر کشور از غرب متهم کرده اند.

تحلیلگران انتظار دارند رقابت بین کانیداها نزدیک باشد، و انتظار می رود نتایج روز شنبه اعلام شود. اگر هیچ کاندیدایی اکثریت قاطع بدست نیاورد، دو کاندیدای اصلی روز ۱۹ ژوئن با دور دوم رای گیری روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG