لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

يکی از پرشورترين دوره های انتخابات رياست جمهوری در ايران آغاز شد


مردم ايران امروز، جمعه، بپای صندوق های رآی رفتند تا در يکی از پرشورترين انتخابات رياست جمهوری، از ميان دو رقيب اصلی، يعنی ميان محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری محافظه کار کنونی، و مير حسين موسوی، کانديدای اصلاح طلبان و نخست وزير پيشين جمهوری اسلامی ايران، يکی را برگزينند.

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، در ساعات نخستين بامداد، رأی خود را در صندق ريخت و با تأکيد از ديگران نيز خواست که چنين کنند. آقای خامنه ای از مردم ايران خواست آرامش خود را حفظ کنند و از هرگونه تحريکی که ايجاد کننده تنش باشد، بپرهيزند.

در انتخابات رياست جمهوری امروز، در نقطه اوج فعاليت ها، دشمنی آشکار ميان کانديداهای چهارگانه آشکار بود و ميزان فعاليت های انتخاباتی و تبليغاتی ميان گروهها و دستجات مختلف پشتيبان کانديداها در قالب اعلانها، سخنرانی ها، و گردهمائيهای بزرگ سياسی و شعارهای گوناگون، بر همه آشکار بود.

در اين رأی گيريها، مهدی کروبی، روخانی اصلاح طلب و رئيس پيشين مجلس شورای اسلامی از يکسو و محسن رضائی، فرمانده سابق و ديرينه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نيز شرکت دارند و مانند دو کانديدای ديگر درباره مسائل درجه اول سياست خارجی کشور يعنی برنامه اتمی ايران و روابط خارجی که ظاهراً مهمترين مسائل روز را در ايران تشکيل ميدهند، به صحبت و مناظره و سخنرانی پرداخته اند.

رقبای آقای احمدی نژاد، او را به سوء مديريت ِاقتصاد ايران، و تيره ساختن سيمای ايران در خارج از کشور، و در نتيجه انزوای بيشتر ايران متهم کرده اند.

در اين گيرودارها، هيچيک از کانديداها، هيچگونه تغيير چشمگيری در برنامه غنی سازی سوخت اتمی که خميرمايه تنشهای بين المللی بوده است، پيشنهاد نکرده اند. تصميم گيريهای نهائی در مورد سياست خارجی ايران، با آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران است.

در صورتيکه هيچيک از کانديداها، در دور نخست، صاحب اکثريت آراء، نباشند، دو کانديدای دارای آراء بيشتر در انتخابات دور دوم در روز ١٩ ماه ژوئن، با يکديگر مسابقه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG