لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

ستاد انتخابات کشور ایران زمان رأی گیری را باز هم تمدید کرد


ستاد انتخابات کشور ایران زمان رسمی رأی گیری را تمدید کرد. این زمان از ساعت هشت صبح تا شش بعد از ظهر بود و ستاد انتخابات وزارت کشور ابتدا این زمان را تا ساعت هفت، سپس تا هشت شب و اکنون تا ساعت نه شب تمدید کرد. این تمدید زمان، شامل شعبه های اخذ رأی در خارج از کشور نیز می شود.

ستاد انتخابات کشور حضور مردم پای صندوق های رأی در تهران را «استقبالی پرشور و بی سابقه» توصیف کرده است. بنا به گزارش ها، شهروندان تهرانی که برای رأی دادن در حوزه ها حاضر شده اند با خود خودکار دارند و نمی خواهند برای نوشتن نام کاندیدای مورد نظرشان از خودکار دیگران استفاده کنند. در چند روز گذشته اخباری در میان مردم منتشر شده بود مبنی بر این که خودکارهای موجود در حوزه های اخذ رأی تقلبی هستند به طوری که پس از چند دقیقه رنگ آن از روی کاغذ پاک می شود.
در چند روز گذشته مردم حتی از طریق اس ام اس از یکدیگر می خواستند که حتماً برای رأی دادن از خودکار خودشان استفاده کنند. این خبر در کنار دیگر خبرها در صفحات کاربران ایرانی فیس بوک نیز به شکل گسترده دیده می شد.

ستاد انتخابات ایران همچنین از نمایندگان نامزدهای انتخاباتی که کارت شناسایی ممهور به مهر و امضای فرمانداری دارند، خواسته تا زمان پایان شمارش آرا در حوزه های اخذ رأی حاضر باشند. به گفته کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور دلیل کم بودن کارت های نمایندگان این است که نامزدهای انتخابات در فرصت اعلام شده- دوم تا پانزدهم خرداد- اسامی افراد را اعلام نکردند و پس از پایان مهلت این کار به شکل دستی و بعضاًً با مدارک ناقص انجام شد.
آقای دانشجو ستاد میرحسین موسوی در تهران برای سه هزار و ۱۵۳ نفر درخواست کارت کرده بود که برای دو هزار و ۹۱۸ نفر کارت صادر شد. برای ستاد محمود احمدی نژاد نیز سه هزار و ۳۳۱ نفر درخواست کارت نمایندگی شده بود که برای دو هزار و ۷۲۰ نفر کارت صادر شد، ستاد مهدی کروبی برای هزار نفر تقاضای کارت نمایندگی کرده بود که برای ۷۲۲ نفر کارت صادر شد و ستاد محسن رضایی نیز درخواست ۳۵۶ کارت کرده بود که برای ۳۴۸ نفر صادر شد.

این در حالی است که غلامحسین کرباسچی رئیس ستاد انتخابات مهدی کروبی اعلام کرده که این ستاد برای یک پنجم از صندوق های مستقر در تهران نماینده دارد. به گفته او از مجموع سه هزار صندوق رأی در تهران، تنها ۶۰۰ کارت برای ناظران ستاد آقای کروبی صادر شده است.
ستاد انتخابات وزارت کشور از نامزدهای انتخابات خواسته پس از آن که رأی خود را به صندوق انداختند از مراجعه به شعبه های دیگر خودداری کنند چرا که این کار تبلیغاتی محسوب می شود و خلاف قانون است.

خبرگزاری ها پیشتر از حضور نامزدهای انتخاباتی و رهبران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی در شعبه های اخذ رأی خبر دادند.
میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد آرای خود را در مسجد ارشاد شهر ری به صندوق انداختند، مهدی کروبی در مرکز حسینه حصار بوعلی، محسن رضایی در شعبه اخذ رأی حسینیه جماران و محمود احمدی نژاد در مسجد جامع افسریه رأی دادند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی کمی پس از آغاز رأی گیری، رأی خود را به صندوق ویژه ای که برای او تعیین شده بود انداخت. او رقابت میان نامزدها و مشارکت مردم را پرشور خواند و از حضور گسترده مردم در روزها و شب های اخیر در خیابان ها، تشکر کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان نیز در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت و کمی پس از آن گفت با توجه به شرایط جهان و منطقه و آنچه که پرونده سازی های سازمان ملل علیه ایران خواند ، انتخابات این دور ریاست جمهوری در ایران را حساس تر از هر دوره دیگری توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG