لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

شورای امنیت قطعنامه تحریم های جدید علیه کره شمالی را تصویب کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد وضع تحریم های بیشتر علیه کره شمالی را در پاسخ به آزمایش اتمی زیرزمینی اخیر آن تصویب کرده است.

پانزده عضو شورا روز جمعه باتفاق به قطعنامه ای که آزمایش های کره شمالی را محکوم می کند رای دادند.

بر اساس تحریم های افزوده، کشورهای عضو شورای امنیت اجازه دارند تمام محوله هایی را که به کره شمالی حمل یا از آنجا خرج می شوند و مظنون به داشتن موادی در ارتباط با برنامه های اتمی و موشکی کشور هستند بازرسی کنند. قطعنامه همچنین صادرات اسلحه را از کره شمالی قدغن می کند و بر تحریم های مالی می افزاید.

قطعنامه از حمایت تمام پنج عضو دائمی شورا - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده - و نیز ژاپن و کره جنوبی برخوردار بود.

نماینده آمریکا در شورای امنیت می گوید قطعنامه این پیام روشن را می فرستد که رفتار کره شمالی «غیر قابل قبول» است. او از پیونگ یانگ خواست به برنامه اتمی اش پایان دهد و به «روند گفت و شنود صلح جویانه» باز گردد.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت قطعنامه پیامی به کره شمالی خواهد فرستاد که رفتار آن کشور قابل قبول نیست و پیونگ یانگ اگر بدون قید و شرط به مذاکرات باز نگردد، ناچار خواهد بود بهایی بپردازد.

نماینده آمریکا در امور کره شمالی، استیفن بوس ورث، گفت امید می رود یک راه حل دیپلماتیک با کره شمالی بدست آید، اما او همچنین یاد آور شد واشنگتن در جستجوی اقدامات اضافی است که اگر آن کشور مسیر خود را تغییر ندهد عملی سازد.

کره شمالی ادعا نمی کند اقدام اخیر آن پاسخی به سیاست های خصمانه ایالات متحده است. اما بوس ورث گفت ایالات متحده قصد ندارد به کره شمالی حمله کند یا برای تغییر دولت آن بزور متوسل شود.

XS
SM
MD
LG