لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

فرستاده آمریکا کشورهای عرب را به حرکت بسوی صلح با اسراییل ترغیب می کند


فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، از کشورهای عرب خواسته است گام های معقولی بسوی صلح با اسراییل بردارند.

جرج میچل روز پنجشنبه در قاهره با احمد عبدالغیث وزیر امور خارجه و عمر سلیمان وزیر اطلاعات مصر گفت و گو کرد و پس از آن در گفت و گو با خبرنگاران در تکرار گفته های خود در جریان توقف های قبلی در سفر به خاورمیانه اظهار داشت ایالات متحده در تلاش است به هدف «برقراری صلحی فراگیر در منطقه» برسد. او گفت واشنگتن به رسیدن به راه حل دو کشوری برای مناقشه اسراییل و فلسطینیان پای بند است.

جرح میچل سپس رهسپار امان شد و با ملک عبدالله پادشاه اردن ملاقات کرد. او قبلا با مقامات فلسطینی و اسراییلی ملاقات کرده است، و میچل در روزهای آینده از سوریه و لبنان دیدن کند.

در این میان، جیمی کارتر رییس جمهوری سابق آمریکا، روز پنجشنبه در دمشق به خبرنگاران گفت به باور او صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان فقط در صورتی امکان پذیر است که گروه حماس مستقیما در مذاکرات شرکت کند.

کارتر همچنین گفت حماس و رقیب آن، فتح، نخست باید آشتی کنند تا بتوانند مذاکراتی کارساز با اسراییل انجام دهند.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به خاورمیانه رفته است. او روز پنجشنبه در اورشلیم توقف کرد و از نتانیاهو نخست وزیر اسراییل خواست به راه حل دو کشوری پای بند بماند و تاسیس محله های جدید در کرانه غربی را متوقف کند.

نتانیاهو حاضر نشده است چنین راه حلی را علنا تایید کند و قرار است روز یکشنبه در جریان یک سخنرانی سیاست های خود را در مورد روند صلح تشریح کند.

XS
SM
MD
LG