لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

تیرانداز موزه هالوکاست به قتل متهم خواهد شد


مقامات پلیس و قضایی در واشنگتن دی سی می گویند مظنون تیراندازی مرگبار در موزه یادبود هالوکاست به قتل و استفاده از اسلحه گرم در یک ساختمان فدرال متهم خواهد شد.

تحقیقگران پلیس و فدرال روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفتند «جیم ون براون» ۸۸ ساله همچنین ممکن است به ارتکاب اقدامات نفرت برانگیز، متهم شود. آنها یاد آور شدند که او قبلا در جرمی که قانونا نمی تواند مالک اسلحه گرم باشد محکوم شده است.

جیمز ون براون، که پلیس واشنگتن او را یک معتقد «سرسخت» برتری نژاد سفید با سابقه ای طولانی از فعالیت های ضد یهود توصیف کرده است، بعد از ظهر چهارشنبه با تفنگی وارد موزه شد و بسوی یک کیوسک امنیتی آتش گشود و تایرون جونز استیفن تایرون، ۳۹ ساله، را مجروح کرد. تایرون بعدا در بیمارستان در گذشت. یک گارد دیگر به تیراندازی پاسخ داد و ون براون مجروح شد.

مظنون در بیمارستان بستری است و پزشکان وضعیت او را بحرانی توصیف می کنند.

گارد مقتول شش سال در موزه خدمت کرده بود. موزه روز پنجشنبه تعطیل شد و پرچم ها به احترام خاطره او نیمه افراشته شدند.

یک مقام اف بی آی گفت فهرستی از اسامی قانونگزاران و محل هایی در واشنگتن در اتومبیل براون که در مقابل موزه پارک شده بود پیدا شد.

ون براون به یک وب سایت حاوی بیانیه ها و مطالب ضد یهود و برتژی نژاد سفید ارتباط داشته است. واشنگتن پست گزارش می دهد آخرین بیانیه های ای - میلی او خشن تر شده بود و اعلام می کرد که «زمان کشتن تمام یهودیان رسیده است.»

ون براون، ساکن آناپولیس در ایالات مریلند، در سال ۱۹۸۱ به جرم کوشش برای ربودن اعضای بانک مرکزی آمریکا دستگیر شد و سرانجام شش سال را در زندان گذراند. او آنچه را یک «هیات منصفه سیاهپوست» و یک قاضی یهود نامید، مسئول زندانی شدن خود دانست.

رییس پلیس واشنگتن دی سی گفت علامتی وجود ندارد که نشان دهد ون براون در حمله روز چهارشنبه همدستانی داشت.

رییس موزه گفت هنگام وقوع تیراندازی حدود ۲ هزار نفر در داخل ساختمان بودند.

پرزیدنت اوباما گفت از این حادثه تکان خورد و متاسف است، و افزود این واقعه ثابت می کند «جامعه باید مراقب احساسات ضد یهود و تعصب در تمام شکلهای آن باشد» آقای اوباما در جریان دیداری از اردوگاه بوخنوالد در آلمان در هفته گذشته، منکران هالوکاست را محکوم کرد.

تیراندازی همچنین موجب شد اجرای نمایشنامه ای درباره نژاد پرستی و احساسات ضد یهود در موزه لغو شود. نمایشنامه را همسر ویلیام کوهن وزیر سابق دفاع آمریکا نوشته است و درباره یک دیدار تصوری بین «ان فرانک» قربانی هالو کاست و یک پسر آمریکایی آفریقایی تبار است که در دهه ۱۹۵۰ مردان سفید پوست او را مُثله کردند.

XS
SM
MD
LG