لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

ژنرال پتریوس: خشونت در افغانستان به بالا ترین سطح رسیده است


فرمانده نیروهای آمریکا در جنوب آسیا و خاورمیانه می گوید خشونت در افغانستان در هفته گذشته، به بالاترین سطح از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ رسید. ژنرال دیوید پتریوس این موضوع را روز پنجشنبه در سخنانی در یک مرکز پژوهشی در واشنگتن عنوان کرد.

در این میان، در افغانستان، ناتو می گوید سربازان آن و نیروهای افغان در نبرد عمده ای در شمال کشور «تعداد قابل ملاحظه ای» از شورشیان را کشته اند. ناتو می گوید عملیات روز چهارشنبه در نزدیکی دره «بالا مرغاب» در ایالت باغدیس صورت گرفت، و نیروها اینک کنترل استراتژیک منطقه را که برای امنیت تمامی ایالت حیاتی است در دست دارند.

در نقطه دیگری در شمال افغانستان، وزارت دفاع می گوید دست کم ۱۲ ستیزه گر و یک سرباز افغان در زد و خوردهایی در سراسر ایالت بغلان در روز چهارشنبه کشته شدند.

در ایالات غزنی در جنوب افغانستان، مقامات می گویند ستیزه گران طالبان دو افسر پلیس را روز چهارشنه کشتند. در غزنی همچنین یک سرباز افغان در انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شد.

در ایالت «غور» در غرب افغانستان، مقامات ارتش آمریکا یک ادعای قبلی را که یک فرمانده ارشد شورشیان روز چهارشنبه کشته شد پس گرفتند. مقامات نظامی در آغاز گزارش دادند ملا مصطفی همراه با ۱۶ ستیزه گر دیگر در یک حمله هوایی کشته شدند.

روز پنجشنبه، در یک اطلاعیه نظامی گفته شد «گزارش های معتبر» حاکی است مصطفی از حمله جان بدر برد. فرماندار «غور» می گوید مصطفی کشته نشد. او همچنین می گوید روستاییان به وی گفتند در حمله ۱۰ غیر نظامی و ۱۲ فرد مسلح کشته شدند.


XS
SM
MD
LG