لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

هیلاری کلینتون: ایالات متحده و ایران نیاز دارند اطلاعات بیشتری در باره یکدیگر داشته باشند


هیلاری رادم کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه ای با تلویزیون ای بی سی گفت او منتظر است نتایج استراتژی جدید پرزیدنت باراک اوباما در دنبال کردن تعامل مستقیم با ایران را ببیند:
**** ما تیمی از افراد داریم که به آنها ماموریت داده ایم روی این موضوع کار کنند. من فکر می کنم قابلیت فراوانی برای تغییر وجود دارد، اگر ایرانی ها بخواهند آن را دنبال کنند.

هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده و ایران نیاز دارند اطلاعات بیشتری در باره یکدیگر داشته باشند – اطلاعات یک خیابان یک طرفه نیست:
*** این عقیده که ما می توانیم یک روند دیپلماتیک با ایران داشته باشیم، به این معنا است که برای نخستین بار، ما براستی پشت یک میز در مقابل ایرانیانی که رهبر ایران به آنها اجازه می دهد با ما درباره مجموعه کاملی از مسایل گفت و گو کنیم، بنشینیم. این کار اطلاعات و بینشی را که ما نداریم، به ما می دهد.

یک حوزه که در آن چنین اطلاعات و بینشی حیاتی است، برنامه اتمی ایران است. ایالات متحده، آنگونه که پرزیدنت باراک اوباما گفته است، بر این باور است که ایران حق دارد به نیروی اتمی صلحجویانه دسترسی داشته باشد، مشروط بر این که به مسئولیت های خود با اساس پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی عمل کند. هیلاری کلینتون گفت اگر انرژی اتمی صلحجویانه چیزی است که ایران می خواهد «راه هایی برای فراهم آوردن آن که به تسلیحات اتمی منجر نشود وجود دارد:
**** ولی ما مجبور هستیم آزمایش کنیم، و مجبور هستیم بنشینیم، گوش کنیم و به ارزیابی بپردازیم، بدون رها کردن آنچه ما آنرا هدف اصلی تعامل می بینیم، یعنی این که برای بازداشتن ایران از تبدیل شدن به یک کشور دارای تسلیحات اتمی ، هر کاری را بتوانیم انجام دهیم.»

هیلاری کلینتون گفت اگر مقصود ایران از دنبال کردن تسلیحات اتمی، امنیت است، برای رهبران آن مهم است بفهمند این استراتژی با به راه انداختن یک مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه ایمنی ایران را کاهش خواهد داد. وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: «ما می خواهیم از چنین رویدادی که موجب می شود کشورهای دیگر منطقه نیز صاحب چنین تسلیحاتی شوند پرهیز کنیم، و ما می خواهیم روشن سازیم که اینکار پیامدها و هزینه هایی دارد.» خانم کلینتون گفت: «به این دلایل، ما فعالانه دیپلماسی را دنبال می کنیم، نه فقط به عنوان یک هدف، بلکه به صورت ابزاری جهت کوشش برای حل برخی از این مشکلات حل ناشده و بسیار دشوار.»

XS
SM
MD
LG