لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

خبرهای انتخابات


شورای نگهبان اعلام کرد استفاده از پارچه هایِ رنگی و پرچم جمهوری اسلامی ایران، که به عنوان نماد کاندیداها شناخته شده است، در پایِ صندوقهای رای ممنوع است و در صورت مشاهده آنها به وسیله رای دهندگان، به شدت با آن برخورد خواهد شد. رییس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در اردبیل، از هواداران موسوی خواست تا با نشانه ها و علائم رنگی در پای صندوقهای رای حاضر نشوند.

**********

چهارشنبه شب و به رغم اعتراض نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به محمود احمدی نژاد، فرصت داد تا به مدت بیست دقیقه در شبکه سوم صدا و سیما، سخنرانی انتخاباتی کند. آقای احمدی نژاد رقبای خود را متهم کرد که دست به جنگ روانی علیه وی زده اند. او همچنین اتهامات وارد شده به خود مبنی بر دروغ گویی و بی ادبی را رد کرد. او ضمن انتقاد از سی دی هایی که عملکرد دولت وی را مورد نقد قرار داده، بار دیگر از نحوه ادامه تحصیل زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و همچنین نحوه ارتقایِ وی در دانشگاه انتقاد کرد.

***********

سایت اینترنتی ستاد انتخابات میرحسین موسوی، اسناد مربوط به نحوه ادامه تحصیل زهرا رهنورد و نحوه ارتقای وی در دانشگاه را منتشر کرد. در برخی از این اسناد، امضای محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم دولت محمود احمدی نژاد و همچنین فرهاد رهبر، رییس دانشگاه تهران در دولت نهم نیز به چشم می خورد.

**********

مهدی کروبی، در نامهای به غلامحسین محسنی اژه ای، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی، و فرماندهان بسيج و نيروی انتظامی، خواستار بی طرفی کامل آنها در روزِ انتخابات ریاست جمهوری شد. در بخشی از نامه مهدی کروبی آمده است كه در شامگاه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸هرگز اشتباه ۴ سال قبل را تكرار نمی كنم و تا صبح بيدار می مانم. آقای کروبی گفته است ساعت يازده صبح روز شنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۸۸ در كنفرانس خبری، نتايج رايزنیها و بررسیها را به صورت شفاف به مردم اعلام می كند.

محسن رضایی، با انتشار نامه ای، از مردم خواست تا در روز انتخابات به ندای وجدان خود پاسخ دهند.

**********

میرحسین موسوی، در نامه ای اقدام صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اعطای وقت اضافه به محمود احمدی نژاد برای ایراد سخنرانی تبلیغاتی را تبعیض آمیز و ناجوانمردانه توصیف کرد. روز چهارشنبه، تلویزیون دولتی ایران، به مدت بیست دقیقه به محمود احمدی نژاد فرصت داد تا سخنان خود در مورد تبلیغات انتخاباتی را ادامه دهد.

**********

محمد نعيمی پور مدير مسئول و صاحب امتياز روزنامه ياس نو، در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری ایران به اتهام توهین و تبلیغ علیه نظام به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده است. روزنامه یاس نو، به درخواست سعید مرتضوی، دادستان تهران، برای پنجمین بار توقیف شد. خبرگزاری ایرنا به نقل از دادسرای عمومی تهران اعلام کرد یاس نو در صورت تغییر مدیر مسئول خود می تواند دوباره انتشار یابد. توقیف یاس نو، اعتراض میرحسین موسوی را در پی داشت.

**********

خبرگزاری جمهوری اسلامی، استعفای رییس بانک مرکزی دولت محمود احمدی نژاد را تکذیب کرد. در صورت استعفای محمود بهمنی، وی سومین رییس کل بانک مرکزی در دولت محمود احمدی نژاد است که از این سمت کناره گیری می کند.

**********

دیوان محاسبات کشور، سخنان شب گذشته محمود احمدی نژاد در شبکه سه تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرد. آقای احمدی نژاد در سخنان تبلیغانی خود گفته بود پرونده یک میلیارد دلار ناپدید شده از درآمدهای نفتی کشور مختومه شده است. روابط عمومی دیوان محاسبات کشور، در نامه ای که خطاب به مدیر شبکه سه تلویوزیون دولتی ایران نوشته است، اعلام کرده که پرونده مورد اشاره برای رسیدگی و صدور دادخواست در مسیر دادسرای دیوان محاسبات کشور مطرح و در حال رسیدگی است.

***********

علی منصوری رضی، معاون سیاسی فرمانداری گرگان می گوید عده ای که سی دی های نود سیاسی را در این شهر توزیع می کردند، توسط ماموران امنیتی گرگان بازداشت شدند. سی دی های نود سیاسی، شامل کلیپ های تصویری از سخنان محمود احمدی نژاد است که در آن، عملکرد دولت نهم در عرصه های اقتصادی، سیاسی و ورزشی نقد شده است. تصاویر موجود در این سی دی ها، در سایت های مختلف اینترنتی قرار دارد.

**********

روز چهارشنبه، محمد خاتمی در جمع مردم اصفهان و در میدان نقش جهان این شهر خطاب به دولت نهم گفت دولت گذشته ۱۴ میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار شما گذاشت. وی اضافه کرد در مجموع، دولت نهم رقمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار از درآمد نفت به دست آورد که مشخص نیست این پول کجا رفته است. وی همچنین از واردات بیش از هفت میلیون تن گندم به کشور انتقاد کرد و گفت در سال ۱۳۸۳، کشور به خود کفایی در تولید گندم رسیده بود.

**********

عباس پالیزدار، فردی که سال گذشته اکبر هاشمی رفسنجانی، فرزندانش و شمار دیگری از مقامات چمهوری اسلامی را متهم به فساد مالی کرد، با ارسال نامه ای به هاشمی رفسنجانی، ضمن پس گرفتن ادعاهای خود، از رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عذرخواهی کرد. به گفته عباس پالیزدار، وی فقط به وظیفه خود در تحقیق و تفحص مجلس عمل کرده است. عباس پالیزدار که در زندان به سر می برد، گفته است در ۱۲۴ پرونده مورد بررسی تحقیق و تفحص مجلس هیچ پروندهای از هاشمی رفسنجانی و فرزندان وی نبود. اخیرا محمود احمدی نژاد، خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری، غلامحسین کرباسچی و شمار دیگری از مقامات را به فساد مالی متهم کرده بود.

XS
SM
MD
LG