لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

حوزه های رأی گيری در ايران گشوده شدند


تهران پس از آن که هفته ها کمپین انتخاباتی در پیشاپیش رای گیری در روز جمعه پایان گرفت، آرام است.

در ۲۴ ساعت پیش از باز شدن حوزه های رای گیری در ساعت ۸ بامداد امروز، جمعه، گردهمایی ها و سخنرانی های طرفداران چهار کاندیدا ممنوع بود. بنابراین آخرین تلاش های خود را پیش از ضرب الاجل نیمه شب چهارشنبه بکار بردند.

تلویزیوین دولتی یک وقت اضافی دراختیار محمود احمدی نژاد رییس جمهوری قرار داد. او با استفاده از این فرصت مخالفان خود را محکوم کرد و گفت «آنها می دانند که بازنده شده اند» و به این دلیل سعی دارند تنش بوجود آورند. او از طرفدارانش خواست آرام بمانند. تلویزیون هیچ پیام انتخاباتی ویژه ای از سه رقیب احمدی نژاد پخش نکرد.

رقیب اصلی او، میرحسین موسوی نخست وزیر سابق، روز چهارشنبه در یک گردهمایی انتتخاباتی در استان لرستان حضور یافت، و به گزارش خبرگزاری مهر به هوادارانش گفت ملتی مانند ملت ایران با داشتن منابع غنی نباید در فقر زندگی کند.

هزران نفر از طرفداران احمدی نژاد و موسوی چهارشنبه شب در میدان ولیعصر در تهران جمع شدند و برای کاندیداهای خود ابراز احساسات کردند. در مورد بروز خشونت گزارشی نرسیده است.

ایرانیان از دو هفته پیش در یک سلسله گردهمایی های خیابانی انبوه شرکت کردند و فضایی را که در انتخابات اخیر دیده نشده بود بوجود آوردند.

مسئول واحد عقیدتی- سیاسی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی روز چهارشنبه طرفداران موسوی را متهم کرد که سعی دارند یک «انقلاب مخملی» به راه بیاندازند.

یدالله جوانی هشدار داد هر کوششی در این جهت «در نطفه خفه خواهد شد.»

در یک گردهمایی در تهران در روز چهارشنبه، احمدی نژاد گفت مخالفان او از تاکتیک های تهمت زنی و افترا شبیه آنچه آدولف هیتلر دیکتاتر نازی بکار می برد، استفاده می کنند.

میر حسین موسوی نخست وزیر سابق و رقیب اصلی احمدی نژاد گفته است پیش بینی اقتصادی رییس جمهوری یک دروغ است، او همچنین باور احمدی نژاد را که هالوکاست یک افسانه است، محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG